Haberler

Volkswagen Grubu’ndan Teknolojiye 73 Milyar Euro Yatırım

Volkswagen, geleceğin teknolojilerine 73 milyar tutarında yatırım yaptıklarını duyurdu. Gelecek teknolojileri için yapılan yatırımların toplam payı yüzde 40’tan toplam 150 milyar Euro içinde yaklaşık yüzde 50’ye çıkarıldı.

Elektrikli ve otonom araçlar, gelişen yazılım teknolojileriyle üretilen inovatif ürünler, sektörün gelecekteki gerekliliklerinden bazıları. Otomotiv oyuncularınında teknoloji kulvarında ciddi rekabet içeresinde oldukları görülüyor. Teknoloji devleri Apple ve Google’ın otomotiv sektörüne göz kırptığını ve gelecekte otonom araçlar ile piyasa olacağını söyleyebiliriz. VW, yaptığı bu yatırımlarla dijital mobilite şirket olma yolunda hızla ilerliyor.

Tesla CEO’SU Elon Musk’tan Tim Cook’a İmalı Gönderme

volkswagen gelecek planı yatırım

Yönetim kurulu toplantısı sonrası paylaşılan bilgide, gelecek teknolojilerine yapılan yatırımların geleceği güvence altına almak için mihenk taşlarını olarak belirtiyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen, önümüzdeki beş yıl içinde elektrifikasyon, hibrit güç ve dijital teknolojiye yaklaşık 73 milyar Euro harcayacak. Gelecek için yazılım gücünü geliştirmeye 27 milyar Euro, elektrikli araçlara ise yaklaşık 35 milyar Euro ayırdı. Mevcut modellerin hibrit araçlarının geliştirilmesi için ise yaklaşık 11 milyar Euro daha ayırarak toplamda 72 Milyar Euro yatırım yapacağını duyurdu.

Volkswagen yeni pil teknolojileri arıyor

Birçok elektrikli araç üreticisinin aradığı hafif ve uzun menzilli batarya. Geçtiğimiz hafta Apple’ın yeni pil teknolojisi üzerinde çalıştığını ve elektrikli araç üretimine gireceği haberini yapmıştık. Bu ihtiyaç doğrultusunda Alman şirket, yatırımların desteğiyle stratejik öneme sahip pil teknolojisi için 2024’te faaliyete geçecek ve endüstriyel bir lokasyon olarak Almanya’nın rekabet gücünü artıracak bir hücre üretim tesisi kuracak. Aynı zamanda markalar arasında daha fazla sinerjiden yararlanmak ve daha fazla verimlilik kazanımı elde etmek için fabrikalarda ürün çeşitliliğini birleştirme stratejisi sürdürmeye devam edecek.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.