Anasayfa » Uçan Otomobiller Artık Hayatımızda!

Makaleyi Paylaş

Haberler

Uçan Otomobiller Artık Hayatımızda!

Hollandalı şirket Pal-V, ürettiği Liberty serisi için Avrupa Birliği için geçerli “yola çıkabilir” sertifikasını almayı başardı. Araç 2022 yılına kadar testlere tabi tutulacak.

Karayolları için geçerli yasalar şirketleri uçan araba üretmek konusunda pek teşvik etmiyor. Oldukça büyük sorumlulukları ve maliyeti beraberinde getiren kurallardan onay alabilmek fazlasıyla zor durumda. Yaklaşık 20 yıllık bir çalışmanın ardından Pal-V, Liberty aracı için trafiğe çıkma onayını aldı.

Uçan Otomobiller Artık Hayatımızda
Uçan Otomobil Pal-V Liberty

Araç özellikleri ise şu şekilde;

Uçuş modunda 200 beygirlik ayrı bir motor üzerinde itme desteğiyle birlikte yukarı doğru yavaşça ve serbestçe dönen büyük bir üst rotor da bulunuyor. Araç 330 metrelik küçük bir pistte kalkış yapabilir. 11.480 ft yükseklikteyken 180 km/h hıza ulaşabilen araç ve 100 litrelik yakıt deposu ile gökyüzünde 4,3 saat süren etkileyici bir dayanıklılık sunuyor. Depodaki yarım saatlik yakıtla yaklaşık 500 km mesafe kat edilebiliyor.

Pal-V CTO’su Mike Stekelenburg, aracın uçmasını sağlayan ekipmanları ve teknik donanımı kontrol eden testleri geçmenin oldukça zor olduğunu belirtti. Ayrıca aracın “yola çıkabilir” sertifikası almanın da heyecan verici olduğunu dile getirdi.

2022’ye kadar çok sayıda teste tabi tutulacak aracı kullanmak için ise sürücülerin ehliyetin yanı sıra uçuş lisansına da ihtiyaçları olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>