Haberler

Starlink, Açık Betasını Kullanıma Sunuyor

Starlink, şanslı birkaç kullanıcıya gökyüzündeki uydularından hızlı internet hizmeti sunmaya başlıyor

Starlink’i erken aşamada test etmeye başlayan çok sayıda kullanıcıya, yakında “Hiç yoktan iyidir beta” testi ile “alçak dünya yörüngesi” internetine bağlanacakları bildirildi.

“Hiç yoktan iyidir”, konu Starlink olunca birçoklarını heyecanlandıran bir ifade. Starlink, ilk olarak kullanıcılarına, Starlink sisteminin geliştirilmeye devam edildiği önümüzdeki birkaç ay içinde veri hızlarının 50Mb / s ile 150Mb / s arasında değişebileceğini ve 20 ms ile 40 ms arasında bir gecikme olmasını beklediklerini iletti. Bunun yanında bağlantının tamamen koptuğu zamanların olabileceği bilgisi de verildi.

SpaceX launched an open beta test of Starlink: prices for satellite  Internet are known Musk - The Times Hub
Starlin’in uygulamasından bazı görseller

Bu veriler şimdilik, bir çok ülkedeki internet sağlayıcıların sunmuş olduğu internet hızlarından daha iyi gözükmüyor. Mevcut internet sağlayıcılara karşı Starlink’in en önemli avantajı ise, altyapı sınırlarının olmaması. Özellikle taşrada yaşayanlar için, geniş bant internet hizmeti almanız hayli zor olabiliyor.

SpaceX, Federal İletişim Komisyonu’nun 16 milyar dolara varan Kırsal Dijital Fırsat Fonu’na (RDOF) başvurdu. Bu fon ile, altı milyon eve ve işletmeye en az 25Mbps indirme hızıyla genişbant internet sunulması planlanıyor. Starlink, başvuru sunumunun bir parçası olarak internet performans testlerini de gösterdi. Bu testlere göre, Starlink: 102Mbps ile 103Mbps arasında indirme hızları, 40.5Mbps ile 42Mbps arası yükleme hızları ve 18 milisaniye ile 19 milisaniye arasında bir gecikme sunabiliyor. Bu değerler, geleneksel uydu internetten çok daha iyi, düşük kaliteli kablolu internet ile karşılaştırılabilir ve kırsal bölgelerde yaşayan çoğu internet kullanıcısının alabileceğinin çok ötesinde.

Starlink’in kapalı beta testleri bir süredir ABD ve Kanada’da devam ediyordu. Bu açıklama ile de açık beta sürümünün ilk adımı atılmış oldu.

Performans testlerinin sonuçları oldukça tatminkâr

Üçüncü taraf testleri, iyi performans rakamları gösteriyor. TestMy.Net’e gönderi gönderen kullanıcılar, 149.22 Mbps maksimum hız ile ortalama 47.87 Mbps indirme hızı gösteriyor. Diğer testler, en yüksek indirme sayısı 203,74 Mbps, maksimum yükleme hızı 42,58 Mbps ve gecikme 18 milisaniye olduğunu gösteriyor. Bu test sonuçlarına ilk kez Eylül 2020 ortalarında baktığımdan beri bu rakamlar çok daha iyi.

Kapalı beta testleri, bu zamana kadar oldukça iyi değerler sundu. TestMy.Net‘e veri gönderen kullanıcılar, 149.22 Mbps maksimum hız ile ortalama 47.87 Mbps indirme hızı göze çarpıyor. Diğer testlerde ise, en yüksek indirme sayısı 203,74 Mbps, maksimum yükleme hızı 42,58 Mbps ve 18 milisaniye gecikme değerlerine ulaşıldı. Eylül 2020’deki test sonuçlarından sonra, yeni verilere bakıldığında, Starlink’in bu süre içinde bile performansını oldukça geliştirmiş olduğu görülüyor.

Starlink mektubunda, yakında kullanıcıların daha iyi rakamlar bekleyebileceğini söylüyor. “Daha fazla uydu fırlattıkça, daha fazla yer istasyonu kurdukça ve ağ oluşturma yazılımımızı geliştirdikçe, veri hızı, gecikme ve kesintisiz hizmet süresi önemli ölçüde artacak”. Starlink, 2021 yazına kadar 16-19 ms gecikmeye ulaşacağını iddia ediyor.

Elbette her şeyde olduğu gibi Starlinki’n bu hizmetinin de bir bedeli var. Starlink’e erişmek için, “çubuk üzerindeki UFO” faz dizilimli terminale (anten), montaj tripoduna ve Wi-Fi yönlendiricisine ihtiyacınız olacak. Bu donanım paketi 499 dolara, aylık Starlink aboneliği ise 99 dolara mâl olacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu