Haberler

Apple Google’a Rakip Olacak Bir Arama Motoru Çıkarabilir

Bir Financial Times haberine göre Apple’ın kendi arama motorunu geliştirme çalışmalarında olduğuna dair deliller bulunuyor. Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Birleşik Devletler rekabet kurulunun Google’ın arama motorunun iPhone ve Samsung telefonlarda seçili arama motoru olarak gelmesine dair kazancını engelleyebilecek karar alması durumunda, Apple kendi arama motorunu geliştirme çabasına girişebilir.

Rapordaki kaynakların belirttiğine göre, iPhone’un en son işletim sistemi versiyonu iOS 14’ün, kendi arama sonuçlarını göstermeye ve insanları ana ekrandan yaptıkları aramalarda doğrudan websitelerin linklerine yönelendirmeye başladığı belirtildi.

Bu durum ve Apple’ın iki yıl önce Google’da arama motorunun başıda olan John Giannandrea’yı işe alması, Google’ın arama motoruna bir rakip geliştirdiğine dair dedikoduları güçlendirdi.

Bu ayın başlarında Birleşik Devletler Adalet Departmanı Google’ın arama motorunun tekelliğine dair bir dava açmış, Google’ı kanun dışı monopoliler ile arama motoru hakimiyetini arttırmak ve rekabet dışı davranmak ile suçlamıştı.

Google 10 yıldan fazladır iPhone’ların seçili arama motoru olarak kullanılıyor. İddiaya göre Google Apple’a arama motoru anlaşması için her yıl 8 ile 12 milyar dolar arasında para ödüyor. Eğer bu anlaşma Adalet Bakanlığı tarafından engellenirse, Apple iPhone’ları için bir alternatif sağlamak zorunda kalabilir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.