Haberler

Twitter, Devlet Destekli Propaganda Yapan Hesapları Kapattı

Twitter yaptığı açıklamada Çin, Rusya ve Türkiye’de Devlet destekli 32.000’den fazla hesabın siyası propaganda yaptığı gerekçesiyle kalıcı olarak kapatıldığını duyurdu.

Hesaplara bakıldığında Çin’nin başı çektiği görülürken 23.750 hesabın ağırlıklı olarak Çin dillerinde tweetleyerek ve Çin Komünist Partisinin propagandasının yapıldığı ve Hong Kong’daki siyasi dinamikler hakkında aldatıcı içerikler paylaşıldığı açıklandı.

Rusya’da ise “peer companies” şirket tarafından yönetilen belirtilen ve Rusya’da devlet destekli siyasi propaganda yapan ve Vladimir Putin’in Birleşik Rusya partisini teşvik eden ve siyasi muhaliflere saldıran 1.152 hesabı ortaya çıkardı.

Ve son olarak Türkiye’de 7.340 hesabın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın ve AK Parti’nin siyasi gücüne destek verdiğini iddia etti.

Twitter tüm paylaşımların arşivlenerek Australian Strategic Policy Institute (ASPI) ve Stanford Internet Observatory (SIO) ile paylaşıldığını açıkladı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yerinde bir adım olmuş. Bunu sürekli olarak tekrarlamasında yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.