Haberler

Twitter, 2FA Kullanım İstatistiklerini Paylaştı

Twitter, son yayınladığı raporunda, tüm aktif hesapların yalnızca %2,3’ünün Temmuz ve Aralık 2020 arasında en az bir iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) yöntemini kullandığını açıkladı.

Yapılan istatistik çalışmlarda saldırganların 2FA’nın etkinleştirilmesine rağmen bazı Twitter hesaplarını başarıyla ele geçirilmiş olsa da, 2FA’ın saldırganların işini zorlaştırdığı aşikar.

2FA Etkin Hesapların Neredeyse %80’i SMS Kullanıyor

Rapoda 2FA’yı etkinleştiren tüm kullanıcıların %2,3’ünün %79,6’sı SMS tabanlı, %30,9’u çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) uygulaması ve yalnızca %0,5’i bir güvenlik anahtarı kullandığı ortaya çıktı. Ayrıca, Twitter’ın her hesap için birden fazla 2FA yönteminin etkinleştirilmesine izin veriyor.

Twitter, “Genel olarak, SMS tabanlı 2FA, hem SIM’i ele geçirme hem de kimlik avı saldırılarına karşı zayıflık göstermesi nedeniyle en az güvenlidir,” diye açıklıyor.

Twitter: “Kimlik doğrulama uygulamaları, SIM’i ele geçirme riskini ortadan kaldırır, ancak yine de kimlik avı saldırılarına karşı hassastır. Güvenlik anahtarları, kimlik avı saldırılarına karşı yerleşik korumalar içerdiklerinden, 2FA’nın en yeni ve en güvenli biçimidir.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Twitter, “genel olarak, bu rakamlar, 2FA’nın daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etme ihtiyacının devam ettiğini gösterirken, aynı zamanda hesapların 2FA’yı kullanma kolaylığını artırmaya çalışıyor” dedi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.