Anasayfa » Türkiye’nin İlk Uçan Arabası Cezeri Uçuş Testlerini Başarı ile Tamamladı

Makaleyi Paylaş

Haberler

Türkiye’nin İlk Uçan Arabası Cezeri Uçuş Testlerini Başarı ile Tamamladı

Baykar Teknoloji firması tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk uçan arabası olarak bilinen Cezeri, ilk uçuş testlerini tamamladı. 230 kg ağırlığındaki prototip testlerde 10 metreye kadar yükseldi.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde yapılan testler 11 Eylül 2020 Cuma tarihinde başladı. İlk test uçuşları güvenlik halatlarına bağlı olarak başarı ile yapıldıktan sonra 14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece halatlara bağlı olmadan iki test uçuşu gerçekleştirildi. 1,5 yıl önce ilk tasarım çalışmalarına başlanan prototip, ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Test sonrası açıklamalarda bulunan Selçuk Bayraktar: “Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak Cezeri Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Adını sibernetik ve robot biliminin kurucusu Artuklu bilim insanı El-Cezeri’den alan araç ilk olarak 2019 yılında yapılan Teknofest’de geniş kitlelere tanıtılmıştı.


Cezeri minimum havacılık bilgisi ile uçurulabilecek şekilde tasarlandı. Araç 8 adet elektrikli motor ile uçuyor ve pervane gücünü şarj edilebilir bataryalardan alıyor. Uçan arabanın 2000 metrede irtifaya ve 100 km seyir hızına ulaşması hedefleniyor. Aracın batarya teknolojisindeki gelişmelere de bağlı olarak 1 saat havada kalıp 70-80 km. menzile ulaşması hedefleniyor.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>