Haberler

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi öğrencileri bekliyor

Siber Güvenlik Nedir?

Türkiye’nin İlk Siber Güvenlik Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl ilk eğitim-öğretim serüvenine başlıyor.

2017’de İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışmaları sürdürülen, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi açılış çalışmaları geçtiğimiz haftalarda neticelendi: Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu yıl 31 Ağustos’ta açılması planlanan yeni eğitim ve öğretim döneminde ilk öğrencileri ile buluşmuş olacak.

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi unvanını alan, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Teknopark bünyesinde bu yıl ilk eğitim öğretim serüvenine başlıyor.  Bir proje okul olarak açılan Teknopark İstanbul MTAL, geçtiğimiz aylarda Millî Eğitim Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlarla bir  proto imzalanması planlanmaktadır.

Aday öğrencilere çağrı:

Tüm Türkiye’den öğrenci kabul edecek olan Teknopark İstanbul MTAL’in, 30 kişilik kontenjanı olduğu ve öğrencilerini LGS sıralamasına göre alacağı biliniyor.

5 adet dersliği ve sızma testi, adli bilişim, yapay zeka ve siber tatbikat olmak üzere 4 bilişim laboratuvarı ile eğitim öğretime hazır olan Teknopark İstanbul MTAL, savunma sanayinin kalbinde güvenli bir gelecek, uygulayarak öğrenmek ve öğretmek için Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesine öğrencilerini arıyor.

İstanbul Pendik’te yer alan, Teknopark İstanbul MTAL’in, ilk eğitim yılı İngilizce hazırlık eğitimi olacak. Hazırlık yılını takip eden 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca kültür dersleri ve siber güvenlik dersleri ağırlıklı olarak görülecek, bu sayede öğrenciler hem mesleki anlamda hem de akademik anlamda sıkı bir eğitim almış olacak.

Konaklama, yeme – içme imkanı:

Kamu bünyesinde bir proje okul olarak açılan Teknopark İstanbul MTAL öğrencileri için ücretsiz konaklama ve yeme – içme imkanı da sunuyor. Kız ve erkek öğrenciler için iki ayrı pansiyonun hazır olduğunu ve yemekhane servisinin de pansiyonda sağlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Yerleşkeden fotoğraflar:

Aktif sahanın içerisinde olacak öğrencileri aynı zamanda birçok teknik ve sosyal aktivite imkanı da bekliyor. Teknopark İstanbul Yerleşkesi’ne ait bazı fotoğraflar şöyle:

Türkiye’nin ilk basılı hacker dergisi olarak çalıştayına katıldığımız, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesinin açıldığı bilgisini heyecan ve mutlulukla siz değerli takipçilerimizle paylaşmanın kıvancını yaşıyoruz!

Tüm detaylar için Teknopark İstanbul web sitesine, http://teknoparkistanbul.meb.k12.tr/ adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Ayrıca Aday öğrenciler için samimi bir mektup yayınlanmış;

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesine öğrenci arıyoruz.

O kişi sen olabilir misin?

Biz bundan eminiz.
O kişilerden biri de sensin çünkü biliyoruz ki sen de hatalarından ders çıkarırsın.
“Bilmiyorum ama öğrenirim.” dersin.
Tablette oynadığın oyunlardan bir gün sen de yapmak istiyorsun, biliyoruz.
Sorunları fırsat olarak görürsün ve çözümü için farklı açılarla yaklaşırsın.
Hatırla, “Denemeden bilemem.” diyenlerdensin sen de.
“Nasıl daha iyi yapabilirim?” sorusunu çok seversin mesela.

M E R A K L I S I N.Öyle olmasa oyuncaklarının içini ne diye kurcalayasın ki?
İşte biz de bu merakını seviyoruz.
Kumandanın nasıl çalıştığını sorgulayan o zihnine ihtiyacımız var.
Terminal ekranında kod yazmanın verdiği heyecanına, öğrenme tutkuna ihtiyacımız var.

Peki, o oyunların algoritmaları nasıl hesaplanıyor?
Bilgisayarlar birbirleriyle nasıl bağ kuruyor?
Ya uçaklar? İnsansız hava araçları haberleşmeyi nasıl sağlıyor?
Akıllı evler, akıllı buzdolapları, akıllı araçlar…
Her şeyin İnternet’e bağlandığı günümüzde güvenlik nasıl sağlanıyor?
Tüm verilerimiz dijital dünyada iken nasıl daha güvende kalabiliriz?

Bu sorulara birlikte yanıt aramak, uygulayarak öğrenmek, çözüm üretmek ve savunma sanayiinin kalbinde güvenli bir gelecek için seni de aramıza, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesine,
Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bekliyoruz.

İmza: Geldiğinde görüşürüz.

İlgili Makaleler

10 Yorum

    1. Bu güzel projede bende oğlumu görmek isterim böyle seylwre çok merkali nasıl katilabiliriz bu sene LGS ye girecrgiz

  1. burada pansiyon var deniliyor ancak e okuldan pansiyonlu okulları aradığımda bu okulu göremedim nedeni nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.