Haberler

Cloudflare Sunucuları Çöktü. Birçok Popüler Websitesine Erişim Sorunu Yaşandı

Web sitesi güvenlik hizmetleri sunan Cloudflare, sunucularında yaşadığı sorun nedeniyle aralarında Discord, Riot Games, Shopify gibi popüler olan sitelere erişim sorunu yaşandı.

Cloudflare, ücretli/ücretsiz güvenlik hizmeti için tercih ediliyor.

Birçok popüler web sitesi etkilendi

İnternetin güvenlik duvarı diyebileceğimiz Cloudflare, yüz binlerce web sitesi için Ddos ve bot ataklarına karşı ücretsiz hizmet sağlıyor. Yaşanan bu kısa kesinti, internet dünyasında hemen yankı uyandırmasına sebep oldu. Medium, Riot Games, Discord, Patreon, Shopify gibi büyük platformlara erişimde ad çözümleme de sorun yaşanırken Türkiye’de de Ekşi Sözlük, Yemek Sepeti gibi pek çok sitede erişim sorunu yaşandı.

Kripto Borsa siteleri de etkilendi

Cloudflare’in yaşadığı bu olumsuz durum ikinci kez yaşanıyor. Yüz binlerce sitenin CDN sağlayıcısı olarak ücretli/ücretsiz hizmet sağlayam Cloudflare, daha önce de yaşanan bu kesinti sonrasında birçok siteye erişim sorunu yaşanmıştı. Cuma gecesi yaşanan bu olayda borsa siteleri de nasibini aldı. Coinbase, Uphold ve Coindesk’e erişim sağlanamadı. Bu durum, geçtiğimiz gün yaşanan Twitter saldırısı sonrasında kripto para yatırımcılarını da kısa süreli heyecanlandırdı.

Bazı bölgelerde bazı servis sorunları yaşıyoruz

Şirket, Twitter hesabından; “Bazı bölgelerde, Cloudflare servisleriyle ilgili sorunların olduğunu fark ettik, şu anda araştırıyoruz.” açıklamasını paylaştı.


Yaşanan çokça saldırı haberleri sonrası hissettiren bu sorunun saldırı mı yoksa beklenmedik bir hata mı olduğu hakkında henüz net bir bilgi yok.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.