Haberler

Toyota’dan Elektrikli Otomobil Krizi: Piyasadan toplanıyor!

Motor endüstrisinin dev markası Toyota, piyasaya seni sürdüğü elektrikli otomobil serilerinin bir kısmını piyasadan toplama kararı aldı.

Toyota, geçtiğimiz Nisan ayında piyasaya sürdüğü elektrikli otomobil modeli Toyota bZ4X’i belirli kilometreden sonra tekerlekleri gevşediği gerekçesiyle piyasadan toplama kararı aldı. Amerika, Kanada, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde toplam 2.700 aracın geri toplanacağı açıklandı. Olayın ardından Toyota ile ortaklaşa elektrikli araba üreten Subaru da 403 adet otomobili toplama kararı aldı.

Tehlike geçene kadar kullanmayın çağrısı

Olayla ilgili BBC’ye durum değerlendirmesi yapan markanın sözcüsü: “Bir tekerlek sürüş sırasında araçtan ayrılırsa, araç kontrolünün kaybına neden olabilir ve kaza riskini artırabilir” dedi. Konu ile ilgili çözüm arayışlarının sürdüğüne değinen sözcü; “Çare bulunana kadar kimse bu araçları kullanmamalı” ifadelerine yer verdi.

Toyota hisseleri düşüşe geçti

Dünya’nın en büyük motor üreticisi olarak kabul edilen firmanın hisselerinde de olayın gün yüzüne çıkmasıyla ciddi oranda düşüş yaşandı. Borsada işlem gören Toyota Motor hisseleri %20 oranında düşüş yaşandı. Pazardaki durumunu ve hisselerini koruma altına almaya çalışan firma Toyota bZ4X ile ilgili soruşturmanın henüz devam ettiğini açıkladı.

Toyota şu anda bu yıl dünya çapında toplam 9,7 milyon araç üretmeyi hedefliyor. Ancak bu sayıyı düşürmek zorunda kalabileceğinin sinyalini verdi. İlk elektrikli otomobil deneyimi fiyasko ile sonuçlanan firma diğer yandan çip krizinden de nasibini almış durumda. Bu sorunlar nedeniyle önümüzdeki ayki üretim sayısının 50.000 ila 800.000 adet arasında azalması bekleniyor.

Elektrikli Otomobile Geçişte 2023 Yılı Dönüm Noktası Olacak

Toyota bZ4X özellikleri ve fiyatı

Toyota bZ4X

Geçtiğimiz Nisan ayında ilk olarak Japonya’da satışa başlanan model Toyota’nın ilk elektrikli aracı. Otomobilin en belirgin özelliği olarak 10 dakikalık şarj ile 450 kilometrelik mesafe yapabilmesi öne çıkıyor. Arazi aracı sınıfında yer alan otomobil maksimum 160 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. 0 kilometreden 100 kilometreye 7.7 saniyede hızlanan otomobil teknik olarak tatmin edici özelliklere sahip. Toyota bZ4X fiyatı Türkiye piyasasına henüz girmediği için bilinmiyor. Araç İngiltere ve Amerika’da 45 bin dolar ile satışta.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.