Haberler

TBMM’ye iPhone 12 Başvurusu: Şarj Cihazı Zorunlu Olsun

Türkiye’deki Apple hayranları, TBMM’ye başvuru yapmaya başladılar. Bu başvurunun nedeni, iPhone 12 ailesinin kutu içeriğinde olmayan şarj aleti. Tüketiciler, Fransa’daki bir kanunu örnek göstererek Türkiye’de de böyle bir yasa olması gerektiğini savunuyorlar.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce duyurduğu iPhone 12 modelleri ile yeni bir dönemi başlattı. Şirket bu bağlamda, iPhone 12 üyelerinin kutusuna şarj cihazı ve kablolu kulaklık koymadı. Bu durum, her ne kadar çevrecilik adı altında yapılmış olsa da esas neden, iPhone 12’nin maliyetini düşürmekti. Ancak böylesi bir karar, dünya genelinde de tüketicilerin tepkisine neden oldu.

Apple, oldukça radikal bir karar vermiş olsa da bu karar, bir ülkede kısmen de olsa uygulanamıyordu. Bu ülke, şu sıralar ciddi gerilimler içinde olduğumuz Fransa. Apple, ülkedeki bir yasa nedeniyle iPhone 12 modellerine kablolu kulaklık eklemek durumunda kaldı. Şimdi bu tür bir durum, Türkiye’de de gündeme geldi. Tüketiciler, Fransa’dakine benzer bir kanunun Türkiye’de de olmasını ileri sürerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başvuru yaptılar.

TBMM’YE YAPILAN IPHONE 12 ŞİKAYETİ ŞU ŞEKİLDE:

Fransa Cumhuriyeti’nde 12 Temmuz 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, 15 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve ekte bir nüshası bulunan yönetmelik, teknolojik cihazlarda artan radyasyon sebebiyle tüketicinin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla, tüketicilerin satın almış oldukları cihazlarla beraber kulaklık ve benzeri aksesuarların da verilmesi ve radyasyon maruziyetini azaltan bu ürünlerin kullanılmasının teşik edilmesi, teşvik edilmemesi veya belirtilen ürünlerin verilmemesi durumunda ise cezai işlem uygulanmasını öngörmektedir. Bu ve buna benzer düzenlemelerin ülkemizde de uygulanması kapsamında gerekli düzenlemelerin yapılmasını arz ederim.

Fransa’daki iPhone 12 modelleriyle birlikte kablolu kulaklık veriliyor olsa da şarj cihazı verilmiyor. Ancak ülkemizdeki tüketicilerin derdi EarPods olarak da bilinen kablolu kulaklıklar değil. Tüketiciler, iPhone 12’lerin kutusundan çıkmayan şarj cihazının zorunlu hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorlar. TBMM’ye yapılan başvurunun ne şekilde sonuçlanacağını zaman gösterecek.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

TCL Yuvarlanabilen Ekranını Tanıttı

NASA Açıkladı: Ay’da Su Bulundu

LG’den Kendini Temizleyebilen Kulaklık: FN7

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu