Haberler

2021, Yapay Zekanın Yılı Olacak

Şirketler ve üst düzey yöneticiler, 2021’de yapay zeka ile ilgili karışıklıkları istedikleri için değil, mecbur kaldıkları için çözecekler.

Yapay zeka kimileri için heyecan verici ve devrimsel, kimileri için de gizemli ve korkutucu bir teknoloji. Yapay zeka konusunda bu zıtlıkları özellikle son dönemde bolca duyuyoruz (gelecekte de duymaya devam edeceğiz gibi duruyor). İçinde bulunduğumuz ve neredeyse her şeyin değiştiği 2020 yılında ise yapay zeka konusunda bir şey oldukça netleşti: işletmeler hem kısa hem de uzun vadede gelişerek varlıklarına devam etmek istiyorlarsa yapay zekayı yaratıcı, cesur ve güvenli bir şekilde kullanmanın yollarını bulmalılar.

Yapay zekaya karşı duyulan kuşku hala devam ediyor, bu kuşkunun sebepleri kabaca şöyle: Güven eksikliği, düşük veri kalitesi, bazıları için veri yetersizliği ve doğru türde araç ve beceri eksikliği. 2021 yılında, şirketlerin ve C düzeyindeki liderlerin (CEO, CFO, CTO vb.), istedikleri için değil, mecbur oldukları için bu zorluklardan bazılarını doğrudan ele alacaklar gibi görünüyor. 2021, yapay zeka için parlama yılı olacak.

Yapay Zeka için devrimsel bir yıl öngörülüyor

Müşterilerine ve kamuoyuna teknolojinin mevcut ve potansiyel etkisi hakkında tavsiyelerde bulunan Amerikan pazar araştırma şirketi Forrester, 2021 için yapmış olduğu araştırma sonucu şunları öngörüyor:

  • Yapay zeka ve makine öğrenimi , yeni kullanım alanlarına ve deneyimlerine nüfuz edecek: 2021’de en cesur şirketler, yapay zekayı uzaktan çalışma için holografik toplantılar ve talep üzerine, kişiselleştirilmiş üretim gibi yeni sınırlara taşıyacak. Stratejik planlamayı oyunlaştıracaklar, toplantı odasında simülasyonlar oluşturacaklar ve akıllı uç deneyimlere geçecekler. Bununla birlikte, 5, 50 veya 500 yapay zeka kullanım durumunu daha hızlı uygulamak için kodsuz otomatik makine öğrenimi (AutoML) kullanılacak.
  • Yapay Zeka, çalışma alanlarında otomasyon ve büyüme ihtiyaçlarını arttıracak: 2021’de büyüme arzusundaki şirketlerin üçte birinden fazlası, hem konuma dayalı, fiziksel çalışanlar hem de evden çalışan beyaz yakalılar için iş yerindeki kesintileri gidermeye yardımcı olmak için yapay zeka kullanmak zorunda kalacak. Bu uygulamalar için şu örnekler verilebilir: akıllı belge çıkarma, müşteri hizmetleri hizmetini geliştirme, işe dönüş için sağlık takibi.
  • 2021’de, Yapay Zeka için güvenilir veri konusunda daha fazla ilerlerleme kaydedilecek: 2021, iki şekilde elde edilebilen yapay verilerin yarar ya da zararlarını gördüğümüz yıl olacak: Kullanıcıların yapay zekayı eğitmek için veri kümeleri oluşturmasına olanak tanıyan sentetik veriler ve bunun tersini yaparak, yapay zekayı işlevsiz kılmaya ve yanıltmaya çalışan sahte veriler.

Kaynak Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.