Haberler

NASA Açıkladı: Ay’da Su Bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay’da su bulunduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre bu keşif, uçan bir gözlemevi ve teleskop olan SOFIA tarafından yapıldı.

Bu tarihi keşif için yapılan açıklamalara göre su, ayın Clavius kraterinde tespit edildi. Clavius krateri Ay’ın Güney Yarımküresinde yer alıyor. Kısa sürede bilim dünyasının odağı haline gelen haber tarihi bir ana tanıklık etmemizi sağlıyor. NASA yöneticisi Jim Bridenstine paylaştığı tweette şu ifadelere yer verdi “SOFIA Teleskopu kullanılarak Ay’ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde.”

Ay'da Su Keşfini Gerçekleştiren SOFIA
Ay’da Su Keşfini Gerçekleştiren SOFIA

NASA, on yılın sonunda ay yüzeyinde kalıcı bir üs oluşturmayı hedefleyen Artemis programı ile aya geri dönmeye çalışıyor. Gelecekteki herhangi bir ay üssü, yerinde kaynak kullanımı olarak bilinen bir süreç olan ay yüzeyindeki kaynaklardan büyük olasılıkla yararlanacak. 

Avustralya hesaplamalı modelleme uzmanı Craig Lindley, “Ay yüzeyindeki su, astronotları ayakta tutmak, roket yakıtı veya enerji üretimi için oksijen ve hidrojen oluşturmak veya bahçecilik deneyleri yapmak gibi çok önemli birkaç şey için kullanılabilir” diyor.

Bilim tarihi için oldukça değerli olan bu keşif ilerleyen zamanda Dünya için birçok değişikliğin oluşmasında önemli rol oynayabilir.

İLGİLİ HABERLER

KAYNAK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.