Haberler

Şehir Kameralarına Yapay Zeka Desteği Geliyor!

Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında yapay zeka destekli kameraları konu alan bir sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre ülkemizde 20 ilde 1.650 noktaya yapay zeka destekli kameralar konumlandırılacak. Detaylar haberimizde.

Yapay zeka destekli kamera

ASELSAN tarafından bugün sabah saatlerinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a bir bildirim gönderildi. Bildirime göre ASELSAN ve Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi adında bir sözleşme imzalandı. Sözleşme bedeli ise 1 milyar 49 milyon TL olarak açıklandı. ASELSAN tarafından KAP’a gönderilen bildirimin tam metni şu şekilde;

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi adında, toplam bedeli 1.049.900.000 TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2023-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Bu açıklama Savunma Sanayii Başkanlığı’nın iznine istinaden yapılmıştır.

20 ilde 1650 farklı noktaya yapay zeka destekli kameralar kurulacak

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı’nda kullanılmak üzere toplam 20 ilin 109 ilçesinde çalışmalar yapılacak. 1650 noktaya kamera kurulumu yapacak olan şirketin kuracağı kamera sayısı ise yaklaşık 7 bin adet. 2023 ve 2024 yılları arasında yapılacak çalışmanın neticesinde Jandarma, yapay zeka ile kameralar üzerinden kişileri takip edebilecek.

Kameralardan elde edilecek görüntüler kablosuz olarak merkeze iletilecek. Ayrıca geliştirilecek yapay zeka ile birlikte elde edilen görüntülerden nesne tespiti, eşkal tespiti, ortamdaki kişilerin sayısı, araç ve yön tespiti yapılabilecek. Yapay zeka destekli kameraların güneş panelli direkler üzerinde konumlandırılması tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu