Haberler

Samsung’dan Çip Hamlesi: 3nm Çip Üretimine Başlandı

Teknoloji devi Samsung, bugün duyurduğu haberle yeni nesil 3nm çiplerin üretimi için çalışmalara başlandığını açıkladı. Rakiplerinden önce pazarda yerini almak isteyen Samsung 3 nm’lik çiplerin seri üretimine başladı.

%23 Oranında Performans Artışı Gözlendi

Yeni nesil 3 nanometrelik çiplerin üretimi ile ilgili açıklama bugün yapılan açıklamayla duyuruldu. Açıklamada 3nm çiplerin eski 5nm çiplere oranla getirdiği artılar paylaşıldı. Buna göre 3nm çipler %23 oranında performans artışı, %45 daha az güç kullanımı ve ve %45 oranında da daha az alan kaplama özelliklerine sahip. Üretimine daha sonra geçmesi beklenen 2. Nesilde ise güç tüketiminin %50’den daha yüksek oranda azaltılması bekleniyor.

Samsung Çip Üretiminde Lider Olmak İstiyor

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, 3nm çip üretimine başlamasıyla bu alanda en yüksek pazar hacmine sahip TSMC’yi yenmek istiyor. 3nm çip üretimi konusunda bir ilki başaran firma lider olmak konusunda kararlı görünüyor. TSMC, Tayvan merkezli bir çip üretim firması. Aynı zamanda Apple’a ait iPhone, iPad, Macbook ve Mac’lerin de çip tedarikçisi.

Apple M3 İşlemci İçin Çalışmalara Başladı

Yeniden Yapılandırılabilir Yapay Zeka Çipleri Son Hızla Üretiliyor

3nm Çipler Ne İşe Yarar?

NM değeri bir çip üzerindeki transistörler arasındaki mesafenin nanometre cinsinden uzaklığını ölçer. Mesafenin kısalması hem performans açısından hem de alanı minimalize edebilmek için önemli. Günümüz teknolojisinde 5nm çipler kullanılıyor. 2023 itibari ile 3nm, 2025 itibari ile de 2nm çiplere geçiş yapılması bekleniyor.

Kaynak: The Verge

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu