Haberler
Trend

Yeniden Yapılandırılabilir Yapay Zeka Çipleri Son Hızla Üretiliyor

MIT mühendisleri, kendi aralarında farklı tekniklerle iletişim kurabilen ve algıladığı etkilere tepki veren yapay zeka (AI) çiplerinin üretimi için son hızla çalışmaya devam ediyor.
Deneme aşamasında başarılı olan bu çipler, insanlığı daha sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Yeni modeli çıkmayan, kendini sürekli en güncel ile güncelleyen telefonlarınızın, tabletlerinizin ve diğer elektronik eşyalarınızın olması artık mümkün. Bu sürdürülebilir teknoloji hem teknolojik bir mucize hem de insanlığın dünyayı koruması için kullanılabilir bir teknoloji.

Yapay Zeka Çipleri Nasıl Üretiliyor?

AI çipleri içerisinde çip katmanlarının doğru ışık yayımı sayesinde optikle veri sağlayan diyotlar mevcut. Geleneksel kablolama karmaşık bağlantılar içerdiği için kesimi zordur.

Yapay Zeka Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Yapay Zeka Kılavuzu

MIT, bu tasarımda iletim için kabloları değil ışığı kullanır. Bu sayede tekrar güncellenebilir ve yeniliğe uyum sağlayabilir. LEGO benzeri bu çiplere pek çok farklı duyu özelliği de eklenebilir. Her eklenen özelliğe uygun AI çipi genişler. Bir sınırı ya da kısıtlaması yoktur. Buna karşın var olan bilgiyi güncellemek istediklerinde ışık bağlarını kesip yerine yenilerini inşa etmek oldukça kolaydır.

Yapay Zeka Çipleri Şu An Ne Durumda?

MIT mühendisleri LEGO benzeri tasarıma sahip olan AI çiplerini şu an için temel tanıma işlemini yapabilecek ölçüde yapılandırmış bulunmakta. Araştırmacılar görüntü sensörünü yapay sinaps dizileriyle uyulmadılar, daha sonrasında ise her bir uyulmama belli bir harfi tanıması için eğitildi. Bu sisteme uygun çalışan bir optik iletken üretildi. Araştırma ekibi yapay zeka çipleri konusunda hız kesmeden araştırmalarını sürdürmeye ve buluşlarının üzerine eklemeler yapmaya devam ediyor.

13 Haziranda Nature Electronic dergisinde konuyla ilgili araştırma ekibinin ve yapay zeka çiplerinin şu anda olduğu duruma vurgu yapıldı. Bu sebeple araştırmalar son hızla devam ediyor. Tüm araştırma ekibi ve teknoloji dünyası bu daha sürdürülebilir olan teknolojiye kavuşmak için gün sayıyor diyebiliriz. Pek çok üniversite ve alanında uzman pek çok profesör araştırma ekibinin dışında olsa da araştırma ekibine ve AI çiplerine dışarıdan destek vermeye devam ediyor.

MIT mühendislerinin çip üzerinde vaat etikleri istiflenebilir, değişim ve gelişim gösterebilir, yeni işlevlerle donatılabilir olma özelliği teknoloji dünyasını değiştirmeye başlamak için büyük bir adım gibi görünüyor. Araştırma ekibinin araştırmalarını tamamlamasının ardından LEGO benzeri bu yapay zeka çipleri tüm kullanıcıların daha sürdürülebilir teknolojinin keyfini çıkarması için raflarda yerini alacak. Çiplerin satışa çıkabileceği tarih hakkında araştırma ekibinden henüz net bir geri dönüş alınmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu