Haberler

Rusya Kendi İnternetini Test Etmeye Başladı

Yerel haberlere göre Rusya, daha geniş bir web ağına alternatif olarak işlev görecek ulusal bir internet sistemini test etmeye başladı. Ülkenin tam olarak hangi aşamaya geldiği belirsiz olduğu ancak esnek ve daha kolay kontrol edilebilen internet sunmayı hedefelendiği söyleniyor.

RuNet adı verilecek olan ülke içindeki bağımsız internet sistemine Rus yönetiminin ve devletin doğrudan müdahalesi daha kolay olması sağlanacak.Çin gibi ülkelerde yerel ağ üzerinden hangi web sitelerine, uygulamalara ve hizmetlere erişilebileceğini kontrol ederek networkü kolay kontrol edilebilir hale getirilmiştir..

Rusya Başkanı Putin bu yılın başlarında bu konuyla ilgili siber saldırıları önleme amaçlı bir yasa imzaladı, RuNet, böyle bir şeyin gerekli (veya uygun) olması halinde ayrı bir dahili internet sağlamak için gerekli altyapıyı inşa edebilecek.

Bu haftanın başlarında devlete ait bir haber kanalı Tass’a konuşan Putin, bunun tamamen savunma amaçlı bir süreç olduğunu açıkladı.

Rusya’nın haberleşme ve dijital dönüşüm işlerinden sorumlu bakanı Alexey Sokolov testlerin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ve hem otoritelerin hem de telekom operatörlerinin Rusya’nın alternatif İnternet sisteminde başarılı bir şekilde çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Rus internet kullanıcılarının bilgilerinin ülke içinde kalması hedeflemekte. Ayrıca 2017’de, Rusya’da 2020 itibarıyla internet trafiğinin sadece ülke içinden yönlendirilmesine karar verilmişti.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.