Haberler

Resmi Gazetede Yayınlanan Genelge ile Kamu Kurum ve Kuruluşları için Bulut Kullanımı Sınırlanmıştır

Artık bazı konular daha net. Bulut teknolojilerini aktif kullanan, danışmanlığını yapan ve kullanımı konusunda öneride bulunan birisi olarak ülkemiz için kritik verilerin yine ülkemizde kalmasını destekliyorum. Kamuda çok yoğun bulut kullanımı yok ancak bu kararların daha tabana yayılması durumuna karşılık yerli veri merkezleri veya bulut sağlayıcıları da hızlı bir şekilde temel bilgisayar gücü dışında aslen bulutun ülkemize rekabet avantajı sağlayacak katma değerli servisleri için çözüm üretmeleri şart. Aksi halde basit bir resim işleme – AI temelli teknolojileri yerleşik sistemlerde çalıştırmak çok maliyetli olacaktır.

Genelge çok kritik ancak özellikle aşağıdaki madde bazı şeyleri özetliyor;

“Kamu kurum ve kuruluşlarına ait veriler, kurumların kendi özel sistemleri veya kurum kontrolündeki yerli hizmet sağlayıcılar hariç, bulut depolama hizmetlerinde saklanmayacaktır…”

Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190706-10.pdf

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu