Haberler

Rekabet Kurumu Google Hakkında Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurumu, Google ve çatı şirketi Alphabet hakkında pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlattı. Detaylar haberimizde.

Google marka görseli

Rekabet Kurumu, Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma başlatıldığını kamuoyuna duyurdu. Şirketler hakkında önaraştırmaya başlayan kurum, araştırmaya konu olan bulguları 12 Ocak tarihinde yaptığı toplantıda haklı bularak bugün soruşturmayı resmen başlattı.

Google’a haksız rekabet soruşturması!

2021 yılında yürütülen bir soruşturmada Google’a 296 milyon TL ceza kesen kurum, bu soruşturmanın konusunu 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal olarak açıkladı. Araştırma sürecinde ihlalin olup olmadığı tespit edilecek. Belirtilen kanun ve maddenin açıklaması şu şekilde;

“Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.”

Rekabet Kurumu internet sitesinde soruşturma ile ilgili yayınlanan ifadeler ise şu şekilde;

“Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 12.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-03/27-M sayı ile karar vermiştir.”

Siz de Google ve Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturma hakkında düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu