Haberler

Rekabet Kurumu İkinci El Otomobil Satış Siteleri Hakkında Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurumu bugün yayınladığı duyuruda ikinci el satış hizmetleri sunan bazı internet siteleri hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kurum soruşturma gerekçesini ilgili firmaların 4. maddeyi ihlal etmesi olarak açıkladı.

İkinci el otomobil

Tüm alışverişlerde olduğu gibi otomobil piyasasında da alım satımlar artık dijital platformlar üzerinden yapılıyor. Ülkemizde hizmet veren 10’a yakın ikinci el araba platformu var. Rekabet Kurumu bugün sektördeki 4 farklı site hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturmanın gerekçesi ise ilgili firmaların Rekabet Kurumu’nun 4. maddesini ihlal etmesi olarak açıklandı. 4. maddenin açıklaması şu şekilde;

Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

4054 Sayılı Kanun – Rekabet Kurumu

Rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatılan şirketler

Rekabet Kurumu’nun soruşturma başlattığı ikinci el otomobil siteleri Letgo Mobil İnternet, ArabamCom, Vava Cars ve Araba Sepeti. Kurumdan yapılan açıklama ise şu şekilde;

”Çevrim içi platformlar üzerinden ikinci el binek araç alım, satımında faaliyet gösteren Arabam Com İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş., Vava Cars Turkey Otomotiv A.Ş., Araba Sepeti Otomotiv Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Letgo Mobil İnternet Servisleri ve Ticaret A.Ş.’nin çeşitli uygulamalar ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.07.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Arabam Com İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş., Vava Cars Turkey Otomotiv A.Ş., Araba Sepeti Otomotiv Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Letgo Mobil İnternet Servisleri ve Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-33/528-M sayı ile karar verdi.”

Kaynak: Rekabet Kurumu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu