Haberler

Rekabet Kurumu’nun Meta Soruşturması Sona Erdi

Rekabet Kurumu’nun Meta hakkında yürüttüğü soruşturmada karar verildi. Soruşturma neticesinde WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın çatı şirketine yüklü miktarda para cezası kesilirken, ihlallerin önlenmesine yönelik uygulanacak tedbirlerin de 30 gün içinde kuruma bildirilmesi kararı çıktı.

Meta güncel logo

Rekabet Kurumu, Meta’nın WhatsApp, Instagram ve Facebook’tan topladığı kişisel verileri birleştirdiği ve rekabete engel olduğu gerekçesiyle 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlalden soruşturma başlatmıştı. O soruşturmada karar bugün açıklandı. Karara göre Meta, 346.7 milyon TL idari para cezasına çarptırıldı. Ayrıca şirketin kararın açıklanmasının ardından 30 gün içinde oluşturduğu ihlalleri önlemek için aldığı tedbirleri Rekabet Kurumu’na bildirmesi gerekiyor.

Rekabet Kurumu resmi sitesinden yayınlanan Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (26.10.2022) başlıklı duyuruda şu ifadelere yer verildi;

“Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

Kararın ardından Meta cephesinden de açıklama geldi. Karara katılmadıklarını belirten Meta sözcüsü “Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz. Konu hakkında tüm seçeneklerimizi değerlendireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu