Haberler

Rekabet Kurumu’nun Martı Soruşturması Sona Erdi

Rekabet Kurumu tarafından Martı İleri Teknoloji A.Ş hakkında başlatılan soruşturma sona erdi. Soruşturmaya konu olan sorunların çözümüne yönelik Martı’nın bir taahhüt paketi sunduğu belirtildi.

Martı

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz ay Martı İleri Teknoloji A.Ş hakkında soruşturma başlattığını açıklamıştı. İlgili habere erişmek için linke tıklayabilirsiniz: Rekabet Kurumu Martı Hakkında Soruşturma Başlattı

Martı’nın pazardaki hakim durumu ve rakipleri üzerindeki dışlayıcı eylemleri sebep gösterilerek açılan soruşturma bugün sonuçlandı. Taraflar arasında yapılan görüşmelerde Martı’nın, sorunların çözümüne yönelik bir taahhüt paketi sunduğu ve kurum tarafından kabul edildiği belirtildi. Rekabet Kurumu’ndan yapılan Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı (13.9.2022) başlıklı duyuruda şu ifadelere yer verildi;

“Martı İleri Teknoloji A.Ş. Hakkında Yürütülen Soruşturma Alınan Taahhüt Üzerine Sonlandırılmıştır. 

Rekabet Kurulunun 21.07.2022 tarih ve 22-33/527-M sayılı kararı ile Martı İleri Teknoloji A.Ş’nin ilgili ürün pazarında hâkim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile hâkim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. 

Soruşturma süreci devam ederken, Martı İleri Teknoloji A.Ş. tarafından dosya içeriğindeki rekabetçi endişelere yönelik olarak taahhüt sürecinin başlatılmasına ilişkin başvuruda bulunulması üzerine gerçekleştirilen görüşmeler soncunda Martı İleri Teknoloji A.Ş. tarafından bir taahhüt paketi sunuldu.
 
08.09.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; taahhütlerin dosya kapsamında tespit edilen rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olması nedeniyle kabulüne ve ilgili teşebbüs açısından bağlayıcı hale getirilerek soruşturmanın sonlandırılmasına karar verilmiştir.”

Taahhüt paketinin detayları hakkında Rekabet Kurumu tarafından bir bilgi paylaşılmazken Martı İleri Teknoloji A.Ş tarafından da herhangi bir bildiri yayınlanmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu