Anasayfa » Red Hat, Sertifikasyon Sisteminde Değişikliğe Gidiyor

Makaleyi Paylaş

Haberler

Red Hat, Sertifikasyon Sisteminde Değişikliğe Gidiyor

Red Hat yakın zamada geçerliliği sona erecek olan sertifikaların süresini uzattı ve en popüler dört sertifikası için de yeni bir çevrimiçi sertifika sınav programı başlattı.

Bilişim sektöründe iş bulmanın en iyi yollarından biri de bir sertifikaya sahip olmaktır. Her ne kadar sektördeki işe alımlarda tecrübe ilk aranan şey olsa da, insan kaynakları departmanlarının dikkatini çekmek ve bilginizi göstermek için sertifikaların önemi de her geçen gün artmakta . Ne yazık ki, korona virüs salgınından dolayı, bir sertifika almak için ihtiyacınız olan testleri yapmak her zamankinden daha zor hale gelmiş durumda. Bu soruna bir çözüm olarak sertifikasyon sektörünün önde gelenlerinden Cisco geçtiğimiz günlerde çevrimiçi sınavlara geçiş yapmıştı. Şimdi ise bir diğer büyük firma olan Red Hat, sertifika sınavlarını internet ortamına taşıyor.

İlk olarak, 17 Mart 2020 ile 31 Aralık 2020 arasında süresi dolacak bir Red Hat sertifikanız varsa, 1 Ocak 2021’e kadar uzatıldı.

ikinci olarak ise en popüler dört sertifikası için uzaktan sertifika sınavlarına başlıyor, bunlar:

Red Hat Certified System Administrator (RHCSA) exam (EX200V8K)


Bu sınav, çok çeşitli ortamlarda ve dağıtım senaryolarında ortak olan sistem yönetimi alanlarındaki bilgileri test ediyor. Bu sınavda test edilen beceriler, sistem yönetiminin temelini oluşturmakta ve tüm Red Hat ürünlerini kapsıyor.

Red Hat Certified Engineer (RHCE) exam (EX294V8K)

Bu sınav, Red Hat Ansible Engine kullanarak birden fazla sistemi yönetme ve Ansible ile birden fazla sistemde ortak sistem yönetimi görevlerini yürütme konusundaki bilgi ve becerileri test ediyor. Ansible, birden fazla Red Hat ürünü tarafından kullanılan otomasyon çerçevesidir.

Red Hat Certified Specialist in OpenShift Administration exam (EX280V42K)

Konteyner ve Kubernetes günümüz kurumsal BT organizasyonlarında baskın dağıtım paradigmaları olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sınav, Red Hat OpenShift Container Platform’unu kullanarak bir bulut uygulama platformu oluşturma, yapılandırma ve yönetme bilgi, beceri ve yeteneğini test ediyor.

Red Hat Certified Specialist in OpenShift Application Development exam (EX288V42K)

Bu sınav ise, mevcut uygulamaları Red Hat OpenShift Container Platform ortamında dağıtma yeteneğini test ediyor.

Peki Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Tıpkı normal sınavlarda olduğu gibi, bu sınavlarla da Red Hat’ın en iyi sertifikası olan Red Hat Certified Architect’e kadar ulaşılabilecek. Sınava girmek için Fedora uyumlu bir X86_64 sistemine ihtiyacınız vardır. Ayrıca bir metrelik kablolu harici bir web kameranız olması gerekiyor. Kabloya ihtiyacınız var, çünkü çalışma alanınızı sınav gözetmeninize göstermeniz gerekecek.

Bu kurulumda, Red Hat’ın topluluk Linux’u olan Fedora’nın özelleştirilmiş bir sürümünü kullanacaksınız. Bu Linux sürümü Red Hat sınavına özel olarak hazırlandı. Bu işletim sistemi, sınava girmek için gerekenlere sahip olduğunuzdan emin olmak için bir uyumluluk testini de çalıştıracak. Bu test tamamen RAM’de çalışacak ve sisteminizi hiçbir şekilde değiştirmeyecek.

Sınavlar hem bilgisayarınızda hem de bulutta işlenecek. Testi yaparken, uzaktan bir denetçi de sizi izliyor olacak. Red Hat’ın sertifika direktörü Randy Russell değişim ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

“Canlı sınav ortamında, sınav katılımcılarının yapabilecekleri sınırlandırılacak. Çevrimiçi arama, kopya çekme ya da sohbet etme gibi işlemler yapılamayacak. Eğer sınavda kopya çekmek kolay olursa, sınavı geçen kişilerin başarılarının önemi zayıflar. Bir kişi, sertifikamızı almaya hak kazandığı zaman, Red Hat, kişinin gerçek BT ortamlarında bir veya daha fazla Red Hat teknolojisini kullanma becerisine ve bilgisine sahip olduğunu tasdik etmiş oluyor.Sınavlarımızı geçen kişilerin kendi beceri ve bilgileriyle adil bir şekilde yaptıklarından emin olmak için elimizden geleni yaparak itibarımızın değerini korumak istiyoruz.”

Red Hat’in yeni sınav sistemi hazır. Hali hazırda bir sınav satın aldıysanız veya Red Hat Learning Subscription – Standard Edition aracılığıyla bir sınava kaydolduysanız, uzaktan ve test merkezi arasında seçim yapabilirsiniz. Bu sınavlardan birini kendi başınıza uzaktan almak istiyorsanız, Bireysel Sınav seçeneğini seçebilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>