Haberler

Pakistan Sosyal Medya Platformlarını Geçici Olarak Engelledi

Kullanıcıların ve Pakistan hükümet yetkililerin belirttiğine göre Pakistan bazı sosyal medya servislerini geçici olarak bloke etti.

“Sosyal Medya Platformlarının Tamamen Engellenmesi” emriyle, Pakistan hükümeti, Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi’ne aralarında Twitter, Facebook, Whatsapp, Youtube ve Telegram’ın da bulunduğu sosyal medya platformlarını, yerel saatle sabah 11’den akşam 3’e kadar engellemesini söyledi.

Emrin verilme sebebi Pakistan’ın saldırgan bir terörist grupla olan mücadelesi olarak gösterildi. Sosyal medya engeliyle cuma namazı sırasında herhangi bir sorun çıkmaması hedeflendi.

Pakistan haftanın başında islami grup Tehrik-i-Labaik’i liderini ele geçirdikten sonra grubu yasakladı. Yasak yerel medya haberlerine göre protestolara sebep oldu.

Yönetimin geçmişteki tutumları, engelin daha uzun sürebileceği veya yinelenebileceğini işaret ediyor.

Pakistan geçmişte tıpkı komşusu Hindistan gibi tüm ülkedeki telefon hatlarını kapatmıştı. Tüm sosyal medya platformlarına engel gelmesi ise ülkede bir ilk.

Pakistan bir kaç yıldır ülkedeki tüm dijital servisleri kontrol edebilmenin yollarını arıyor. Bazı aktivistlere göre ülke yeterli açıklamada bulunmadan ekstrem önlemler almaya çalışıyor.

Kaynak: techcrunch.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.