Haberler

AdBlock Google Dökümanlar ve Google Drive’ı Engelliyor

Geçtiğimiz hafta sayısız Google Dökümanlar ve Google Drive kullanıcısı sayfalarındaki yazım araçlarını kullanmakta bir takım sıkıntılar yaşadıkları şikayetinde bulundu. İmleçlerin donması, yazı seçmenin çalışmaması, yazı karakterlerinde bozulmalar rapor edilen şikayetlerden bazıları. Şu an ise suçlu bulunmuş gibi gözüküyor. Çarşamba günü Google Drive ürün yöneticisi Remy Burger hatalardan firmanın sorumlu olmadığı açıklamasında bulundu. Sorun insanların kullandığı adblocker (reklam engelleyici) yazılımdan kaynaklanıyor.

Burger Adblock Plus’ın arkasındaki takımın yeni yayınladığı güncellemeye özellikle dikkat çekiyor. Ve Adblock ve benzeri reklam engelleyici uygulamarın kullandığı Easylist’i işaret ediyor. Adblocker da daha sonra Twitter üzerinden durumu onayladı. Uygulamayı çalıştıran filtre listesine gelen bir güncellemenin bu sorunlara sebep olduğu açığa çıktı. Listenin yapımcısı sorun üzerine bir yama üzerinde çalışıyor.

Şimdilik slaytların ve dökümanların sorunsuz çalışması için en kolay yol Adblock’u geçici olarak kapatmak. Eğer siz de sorun yaşayan kullanıcılardansanız, Adblock’u deaktive edebilirsiniz. Ya da uzantının menüsünden filtre listesini el ile güncelleyebilir veya uzantı listesinden açmak istediğiniz dökümanın internet adresini güvenli siteler listesine ekletebilirsiniz.

Kaynak: gizmodo.com

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Olay EasyList denilen filtrenin sorumlusu olan şahıs yüzünden kaynaklanıyor. O adamın gerçekten filtre geliştiricisi olduğundan emin bile değilim. Filtreye çok saçma ve agresif kurallar ekliyor. Bu da çok fazla hataya neden oluyor. EasyList filtresi Adblock uzantıları içinde temel filtre olduğu için Türkçe sitelerde de bazı sorunlara neden oluyor ara sıra. Daha önce çok kez başıma geldi çünkü.

    Sorunları GitHub üzerinden bildiriyoruz kendisine ama adam umursamıyor ve cevap vermiyor.

    Bu yüzden daha iyi ve kaliteli filtrelere sahip olan AdGuard uzantısını kullanın. AdGuard ekibi filtrelerle ilgili sorunları kısa süre içinde çözüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.