Haberler

Oracle Exadata System Software 20.1 Yayınlandı

Oracle, Exadata sistem yazılımının 20.1.0.0.0 sürümünü 19 Haziran itibari ile genel kullanıma sunduğunu açıkladı.Selefi olan Exadata System Software 19.3 sürümününe ek akıllı altyapı , gelişmiş performans ve daha akıllı yönetim için yeni özelliklerde hayatımıza girmiş oldu.

2019 yılında tüm veritabanı iş yükleri için geliştirilmiş peformanslar dahil olmak üzere 20’den fazla benzersiz özelliğin yayınlandığı Oracle Exadata System Software, sadece transaction processing, analytics yada consolidation gibi gelenekselleşmiş iş yüklerinde değil, IoT, Machine Learning, oyun ve e-ticaret gibi modern ve multi-model uygulamalar için destek vermeye hazır durumda.

Oracle Exadata System Software release 20.X ile gelen başlıca özellikler

 • Exadata Secure RDMA Fabric Isolation
 • Smart Flash Log Write-Back
 • Fast In-Memory Columnar Cache Creation
 • Cell-to-Cell Rebalance Preserves PMEM Cache Population
 • Control Persistent Memory Usage for Specific Databases
 • Application Server Update for Management Server

Exadata Secure RDMA Fabric Isolation

Exadata Secure Server image

RDMA Fabric Isolation, birleşik ethernet kartı üzerinden RDMA kullanan Oracle Exadata veritabanı makinası sistemlerinde Oracle Real Application Cluster ( RAC ) kümeleri için katı bir ağ izolasyonu sağlar.Ayrı Cluster üzerinde bulunan veri tabanları birbirleri ile iletişim kuramaz. Bu sayede birbirinden tamamen izole hale gelmiş olur fakat birden çok cluster yapısına dağılmış veri tabanı sunucuları storage üzerindeki kaynakları paylaşabilir.Bu Cluster yapısında veri tabanları aynı storage havuzunu paylaşsa dahi birbirleri arasında trafik oluşmaz.

Bu özelliği kullanmak için minimum özellikler aşağıda verilmiştir.

Oracle Exadata System Software release 20.1.0

Oracle Exadata Database Machine X8M-2
Deployment must contain VM clusters using Oracle Linux KVM

Oracle Grid Infrastructure:
19.6.0.0.200114 with patches
18.7.0.0.190716
12.2.0.1.190716
12.1.0.2.190716

Oracle Database:
19.6.0.0.200114 with patches
18.7.0.0.190716
12.2.0.1.181016
12.1.0.2.180831
11.2.0.4.180717

Smart Flash Log Write-Back


Yüksek kapasiteli Oracle Exadata Storage sunucularında tüm Redo Log işlerinin teknolojisi ne olursa olsun fiziksel bir disk üzerine yazılması gerekir. Exadata Smart Flash Log anomali durumlarda log yazımını stabil tutmaya çalışsada disk üzerinde I/O limitleri sınırlandırmakta yarıca darboğaz oluşturabilmektedir.

Bu yeni özellikle ile Exadata Smart Flash Cache kullanılarak Redo Log , Write-Back modunda depolanarak fizikel diskleri oluşabilecek bir anomali darboğazından korur. Bu sayede %250 oranlarına varan bir verim elde edilir.

Smart Flash Log Write-Back, Oracle Dataguard, Primary ve Standby veri tabanları ile çalışabilir. Kullanım için minimum gereksinimler aşağıda verilmiştir.

Minimum Gereksinimler:

 • Oracle Exadata System Software release 20.1.0.
 • Oracle Exadata Database Machine X7.
 • Exadata Smart Flash Cache in Write-Back mode.
 • Oracle Database in ARCHIVELOG mode.

Fast In-Memory Columnar Cache

Fast In-Memory Columnar Cache Creation

In-Memory özelliğine sahip sütun önbelleği, veriler disk üzerinden okunduğunda oluşturulur ve burada hibrit biçiminde saklanır. Bu özellik sayesinde, verileri flash cache ara biriminden okurken In-Memory veritabanı özelliğine sahip sütun cache üzerinde oluşturulur.

Bu sayede, özellikle sabit disk I/O bantwith kullanan eşzamanlı iş yükleri olduğunda, sütun önbelleği oluşturma için önemli bir performans iyileştirmesi sağlar. Örneğin, sabit disk bant bantwith kullanan bir yedeklemenin artık bu bantwith’i bellek içi sütunsal önbellek oluşturma ile paylaşmasına gerek yoktur. Sonuç olarak, hem yedekleme hem de bellek içi sütunsal önbellek oluşturma daha hızlı çalışır.

Minimum Gereksinimler:

 • Oracle Exadata Sistem Yazılımı sürümü 20.1.0

Cell-to-Cell Rebalance Preserves PMEM Cache Population

Data rebalancing çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, bir sabit disk hataya maruz kaldığında veri fazlalığını korumak için bir rebalancing işlemi meydana gelebilir. Rebalancing işlemi verileri farklı bir depolama sunucusuna taşıdığında,yine bu verilerin bir kısmı Persistent Memory Data Accelerator (PMEM) önbelleğine alınabilir.

Oracle Exadata System Software 20.1.0 sürümünden başlayarak, rebalancing işlemi verileri farklı bir depolama sunucusuna taşıdığında, ilgili PMEM önbellek girdileri otomatik olarak hedef depolama sunucusuna çoğaltılır. Bu yeni özellik, rebalancing işleminden sonra daha stabil uygulama performansı sağlar.

Bu özellik, Storage Cell arası rebalancing sırasında Exadata Smart Flash Cache’deki verileri koruyan mevcut özellikler üzerine kuruludur.

Minimum Gereksinimler:

 • Oracle Exadata Sistem Yazılımı sürümü 20.1.0.
 • Oracle Exadata Veritabanı Makinesi X8M.

Control Persistent Memory Usage for Specific Databases

Bu özellik, veritabanları arası IORM planı için iki yeni yönerge olan pmemcache ve pmemlog’u tanıtır. Bu yönergelerle, belirli veritabanları için persistent memory kullanımını denetleyebilir ve persistent memory kaynaklarının özellikle konsolide ortamlarda kritik production veritabanları için ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

İstenen veritabanının persistent memory (PMEM) önbelleğini kullanmasını önlemek için pmemcache = off ayarını yapabilirsiniz. Benzer şekilde, pmemlog = off ayarı, istenen veritabanının PMEM günlüğünü kullanmasını önler. Varsayılan olarak, tüm veritabanları önbellekleme ve günlük kaydı için kalıcı bellek kullanabilir.

CellCLI’de ” LIST IORMPLAN DETAIL ” komutunu vererek geçerli IORM planı ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Minimum Gereksinimler:

 • Oracle Exadata Sistem Yazılımı sürümü 20.1.0
 • Oracle Exadata Veritabanı Makinesi X8M

Application Server Update for Management Server

Bu sürümde Eclipse Jetty, Oracle WebLogic Server’ın yerine Oracle Exadata Sistem Yazılımı, özellikle Yönetim Sunucusu (MS) tarafından dahili olarak kullanılan uygulama sunucusu alt yazılımı olarak geçer.

Oracle Exadata Sistem Yazılımı, Oracle WebLogic Server tarafından sağlanan kompleks işlevlerin çoğuna ihtiyaç duymaz. Sonuç olarak, Eclipse Jetty’e geçmek aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Hız – Eclipse Jetty, Oracle WebLogic Server gibi tam özellikli bir uygulama sunucusundan çok daha az sistem kaynağı tüketen hafif bir web sunucusudur. Sonuç olarak, Eclipse Jetty gerekli görevleri daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir ve sistem performansını artırmak için kaynakları daha az yüketir.
 • Güvenlik – Hafif bir web sunucusu olan Eclipse Jetty, daha az saldırı kanalı sunarak güvenliği artırır. Ayrıca, Eclipse Jetty’nin güvenliği, hem devolopment hem de production olarak çok çeşitli proje ve ürünlerde kullanımı ile kanıtlanmıştır.

Minimum Gereksinimler:

 • Oracle Exadata Sistem Yazılımı sürümü 20.1.0.

Bonus ;

Kaynaklar
https://blogs.oracle.com/exadata/exadata201
https://docs.oracle.com/en/engineered-systems/exadata-database-machine/dbmso/new-features-exadata-system-software-release-20.html#GUID-105D18FD-0373-4EE3-A1C0-CE47E6FCE308

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.