Haberler

Oppo, ‘Yeni Nesil’ Ekran Altı Selfie Kamerasını Duyurdu

Yeni ekran altı kamera görsel olarak neredeyse fark edilemeyecek düzeyde

Oppo, ekran altı kameralara dair geliştirmiş olduğu son teknolojiyi duyurdu. Şirket, “ekranın bütünlüğünden ödün vermeden” bir selfie kamerasının ekranın altına yerleştirilmesini sağladıklarını öne sürüyor. Oppo, daha fazla ışığın geçmesine izin vermek için ekranın kamerayı kaplayan kısmındaki piksel yoğunluğunu azaltan önceki yaklaşımların aksine, OLED panelinin geri kalanıyla aynı 400 ppi netliği korumak için daha küçük pikseller kullanıyor.

Oppo’ya göre sonuç, kullanıcıların “günlük kullanım sırasında [ekran altı kamera] alanı ile ekranın geri kalanı arasında neredeyse hiç görsel fark görmemesi ve çok daha sürükleyici bir görsel deneyim yaşaması” oldu. Şirket, beyaz arka plan ve keskin metin nedeniyle önceki ekran altı kameralar için en kötü durum senaryosu olan bir e-okuyucu uygulaması çalıştıran prototip bir telefonu göstererek yeni teknolojisini tanıttı.

Kameranın kalitesine gelince, işte Oppo tarafından sağlanan örnek bir görüntü:

oppo

Benzer bir ekran altı selfie kamerasını ZTE de kullanmakta

Bu örnek fotoğraf iyi ışıklı bir ortamda çekilmiş, ayrıca görüntünün belirli bölümlerinde bazı renk bozulmaları var gibi görünüyor. Bununla birlikte, ZTE’nin Axon 20 5G‘sinde kullanıma sunulan ilk ekran altı kameranın sunduğu performanstan çok daha iyi görünüyor.

Ancak Oppo’nun aksine ZTE’nin telefonu hali hazırda satışa sunulmuş durumda ve gerçek dünyada deneyimlenebiliyor. Ek olarak Axon 30 modeli çıktığında da ZTE’nin ekran altı kamerasının daha da gelişmiş olacağı ön görülüyor. ZTE de Oppo gibi kameranın bulunduğu alanda 400 ppi’lık bir yoğunluk ve daha iyi bir kamera kalitesi olacağını vadediyor.

Oppo, uzun süredir ekran altı kameralar üzerinde çalışıyor ve 2019’da MWC Şangay’da dünyanın ilk demosunu sergiledi, ancak bir noktada gerçek bir cihazda bunu kullanıcılara sunmak zorunda. Şimdilik, bir prototip bile görmeden teknik gelişmeler hakkında çok fazla şey söylemek zor.

Kaynak: theverge.com

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Microsoft, ‘Büyük Talep’ Sonrasında Ücretsiz Windows 365 Bulut PC Denemelerini Durdurdu
WhatsApp, Tek Seferlik Görülen Fotoğraf ve Video Özelliğini Kullanıma Sunuyor
Microsoft, ABD’deki Çalışanlarına Aşı Zorunluluğu Getirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.