Haberler

İtalyan ERG Enerji Şirketi ve Lazio Covid-19 Sistemi Fidye Saldırısına Uğradı

İtalyan enerji şirketi ERG, sistemlerine yönelik fidye saldırısının ardından enerji kesintisi yaşadı.

İtalyan yenilenebilir enerji grubu olayı hacker saldırısı olarak nitelendirirken, La Repubblica saldırının LockBit 2.0 fidye yazılımı grubu tarafından yapıldığını açıkladı.

Saldırıdan sonra kesinti olmadı

ERG medyada, kurumlara ve şirketlere yönelik hacker saldırılarına ilişkin son söylentilerle ilgili olarak siber güvenlik prosedürlerinin hızlı bir şekilde devreye alınması sayesinde BT altyapısında yalnızca birkaç küçük kesinti yaşadığını bildirdi. Şirket, tüm tesislerinin sorunsuz çalıştığını ve herhangi bir kesinti yaşamadığını açıkladı.

ERG, önde gelen İtalyan rüzgar enerjisi şirketidir. Fransa, Almanya, Polonya, Romanya, Bulgaristan ve Birleşik Krallık’ta hizmetlerine devam ediyor ve Avrupa pazarındaki ilk işletmecisi arasında. Şirket ayrıca, rüzgar enerjisi, hidroelektrik enerjisi, güneş enerjisi ve yüksek verimli termoelektrik kojenerasyon enerjisi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Lazio’da da fidye yazılımı saldırısı yapıldı

İtalyan Lazio bölgesi, COVID-19 aşı kaydı için kullanılan Salute Lazio sağlık portalı da dahil olmak üzere bölgenin BT sistemlerini devre dışı bırakan RansomEXX fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Lazio Bölgesi Başkanı Nicola Zingaretti yaptığı açıklamada, “Cumartesi gecesi siber saldırısına uğradık. Kimin sorumlu olduğunu ve amaçlarını bilmiyoruz.” dedi. Bölgeden yapılan açıklamada, “Salute Lazio portalının tamamı ve aşı ağı dahil tüm sistemler devre dışı. Suistimalin önüne geçmek için tüm savunma ve doğrulama çalışmaları yapılıyor. Aşı operasyonlarında gecikmeler yaşanabilir” denildi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.