Haberler

Niantic ve Punchdrunk, AR Tabanlı Yeni Bir Oyun Geliştiriyor

COVID-19’dan 4 sene önce 2016’da dünyaya hızla yayılan bir diğer salgın da Pokemon Go idi. Çocukluğumuzun nostaljisiyle sokaklarda fıldır Pokemon kovaladığımız “abi camiye lure açmışlar” deyip cemaatten önce avluya koştuğumuz garip günleri ne çabuk unuttuk.

Ülkemizde Pokemon Go yavaş yavaş oyuncu kitlesini kaybetse de Asya’da hâlâ hatrı sayılır takipçilere sahip. Geliştirici Niantic firmasının daha sonradan çıkardığı ve yine arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanan Harry Potter oyunu da birçok fanı mini ekranlara kilitlemiş hâlde.

Firmanın yeni projeleri ise masa üstü oyunlara ve sürükleyici tiyatroya (immersive theatre) yoğunlaşıyor. Sleep No More adlı tiyatro oyunuyla 2013’te ünlü olan Punchdrunk ile ortaklaşan Niantic, yine kitleleri etkilemeyi planlıyor. Punchdrunk’ın daha önceden Samsung VR ile Cannes’da bir etkinlik düzenlediğini de unutmayalım. Sanat yönetmeni Felix Barrett’in geçtiğimiz sene güz aylarında Niantic’in arttırılmış gerçeklik sempozyumunda gözükmesi de önemli bir ipucu. Acaba projenin boyutları ne kadar büyük?

“Punchdrunk olarak gerçeklik ve fantezi arasındaki sınırların ayırt edilemeyeceği, izleyicilerin çevreyi keşfedebileceği, dokunabileceği ve koklayabileceği zengin sinematik 3D dünyalar yaratıyoruz. Sleep No More tiyatro oyunumuzu görenler, bir video oyunu içinde yürümenin nasıl olduğunu az çok tahmin edebilirler. Bu macera hissini gerçek dünyaya taşırsak ne olur? Duvarları yıkarsanız dünya sahneniz olur. Punchdrunk ve Niantic’in daha önceden hiç yapılmamış şeyleri başarabileceğine inanıyorum. Onlar arttırılmış gerçekliğe yoğunlaşırken biz gerçek hayatı ele alıyoruz. İkisini birleştirince insanların akılını alabilir, mobil oyun sektörünün kurallarını ve sınırlarını kaldırabiliriz” diyor Felix Barrett.

Bu projenin bitiş tarihi hakkında net bir bilgi sahibi değiliz ama Settlers of Catan’ın dünya çapında oynanabilecek Catan World Explorers versiyonu yakında beta aşamasına girecek. Hepimiz heyecanla gelişmeleri bekliyoruz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.