Haberler

Twitch, ABD Başkanı Trump’ı Geçici Olarak Engelledi

Twitch, Amerikan Başkanı Donald Trump’ı geçici olarak banladı. Canlı yayın esnasında nefret söylemleri olduğu gerekçesiyle böyle bir müdahale yapıldığını belirten Twitch, bahsi geçen içeriğin kaldırıldığını söyledi.

Akla gelen ilk yayın ise Trump’ın meşhur mitinglerinden biriydi. Bu mitingde Meksika’nın ABD’ye tecavüzcüler gönderdiğini söyleyen Trump, oldukça sert tepkiler almıştı. Buna benzer bir şekilde Tulsa’da yapılan mitingin ırkçı yorumlarla dolması nedeniyle de Twitch tarafından çeşitli uyarılar yapılmış ve temkinler alınmıştı.

“Herkes gibi, Twitch’teki politikacılar da hizmet şartlarımıza ve topluluk kurallarımıza uymak zorundadır. Politik veya haber değeri olan içerikler için istisna yapmıyoruz. Bize bildirilen ve kurallarımızı ihlal eden her içerikle ilgili işlem yapacağız” sözleriyle konuyu özetliyor Twitch yetkilileri.

İşin komik tarafı Twitch zorbalık ve nefret söylemlerine karşı önlem alacağına söz vermişti. Bu banlanma hadisesi ise verilen sözden 1 hafta sonra cereyan etti. Bilindiği üzere, son birkaç yıldır yayıncıların ve izleyicilerin ırkçılık ve ayrımcılık gibi konularda yazdığı yüzlerce şikâyet mesajı Twitch’in başını ağrıtıyordu. Belki de yayınların biraz daha sıkı şekilde moderasyona sokulacağı bir dönem bizleri bekliyor. Yayıncı ve izleyici kitlenin ne kadar kısıtlanacağı, bunun ne gibi tepkileri doğuracağı ise meçhul.

Özellikle oyuncu kitlenin daha sık kullandığı Twitch’in bir anda siyasilerin ve büyük kurumların ilgisini çekmesi sonucunda bu tip krizlerin yaşanmaması bir hayli zor tabii. Ağızdan çıkan her lafına dikkat eden, telif hakkı yememek için arka planda müzik bile çalmayan oyuncuların deneyimi şimdilik bu ortama yeni giren malum yayıncılarda eksik.

Bunlara ek olarak son zamanlarda tartışma konusu olan Dr.Disrespect gibi yayıncıların neden engellendiği hakkında hâlâ Twitch’ten net bir açıklama gelmedi.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.