Anasayfa » Milli Savunma Bakanlığı Yerli İşletim Sistemi Pardus’u Kullanacak

Makaleyi Paylaş

Haberler

Milli Savunma Bakanlığı Yerli İşletim Sistemi Pardus’u Kullanacak

Milli Savunma Bakanlığı ile HAVELSAN arasında Pardus Göç, Bakım ve İdame Hizmeti Projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

MSB Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’nun da katıldığı törende, iş birliği protokolünü, MSB MEBS Daire Başkanı Tuğgeneral Halil İbrahim Büyükbaş ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar imzaladı.

İmzalanan protokol;

  • Milli Savunma Bakanlığı’nın PARDUS Göç, Bakım ve İdame Hizmeti alımı ile Milli Savunma Bakanlığı ve HAVELSAN A.Ş. arasında yerli ve milli yazılım sistemlerinin kullanılması,
  • e-Dönüşüm, e-devlet uygulamaları, Ar-Ge, bilgi ve iletişim teknolojileri konularında birlikte çalışılması ve işbirliği yapılmasının usul ve esaslarını belirliyor.

3 yıl sürecek proje kapsamında;

▪️2009’dan bu yana iç ağda terminal sunucu mimarisinde Pardus ve açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanan MSB’nin sunucu mimarisi modernize edilecek.

▪️MSB bünyesinde Pardus İşletim Sistemi kullanmayan bilgisayarların Pardus’a geçişi gerçekleştirilecek.

▪️2009’dan itibaren kullanılan Pardus Sistemi’ne ilave olarak yaklaşık 10 bin bilgisayarın Pardus’a geçişi sağlanmış olacak.

▪️Veri merkezinde açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanılacak.

▪️HAVELSAN, Pardus güncelleme, yaygınlaştırma ve sunucu sistemlerinin güncellenmesi ve siber güvenlik hizmetleri verecek.

▪️İstemcilerde kullanılacak Masaüstü Sanallaştırma Ortamı imajları hazırlanacak.

▪️19 Mayıs 2020’de 1.0 sürümü duyurulan Liman Merkezi Yönetim Sistemi yazılımı kullanılarak PARDUS ve GNU/Linux tabanlı istemci ve sunucuların uzaktan yönetilebilmesi sağlanacak.


Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Kaspersky Güvenlik Eğitim Platformu Türkçe Olarak Yayında

Hacklenen Capcom’da Kişisel Veri ve Oyun Çıkış Tarihi Sızıntıları

Uzmanlar Uyardı: Yapay Zeka, Arabaları ve Droneları Hacklemek İçin Kullanılabilir

Makaleyi Paylaş

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

1 Yorum

  1. Her iki yılda bir bu haberi okuyup duruyorum taa 2008 den beri.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>