Anasayfa » Microsoft’un Yazım Asistanı ve Benzerlik Denetleyicisi Word’e Geliyor

Makaleyi Paylaş

Haberler

Microsoft’un Yazım Asistanı ve Benzerlik Denetleyicisi Word’e Geliyor

Microsoft’un Yazım Asistanı ve Benzerlik Denetleyicisi Word’e Geliyor

Microsoft’un yapay zekâ destekli yazım asistanı Microsoft Editor ve benzerlik denetleyici aygıtı, yakında Microsoft Word’e de gelecek. Bu özellikler, şu anda Microsoft 365 EDU A3 ve A5 versiyonlarında Office kullanan kişiler için test edilebilir durumda.

Bu yeni içeriklerin tam olarak herkese sunulması ise iki aşamalı olacak. Temmuz ayında Education versiyonu, yıl sonunda ise Consumer ve Enterprise versiyonlarını kullananlar faydalanabilecek benzerlik denetleyiciden.

“Bing Search tarafından desteklenen Benzerlik denetleyicisi, özgünlük sahibi yazarları tanımlayabilir ve orijinal metinler üretmelerine yardımcı olabilir. Dahası, ilgili alıntıların eklenmesi ve uygun atıflar yapılması çeşitli araçlarla kolaylaştırılabilir” diyor Microsoft Education’ın Baş Ürün Müdürü Mike Tholfsen. Bu sayede yazım mekaniklerinden ziyade yazının içeriğine odaklanmanın da kolaylaşacağı söyleniyor.

Benzerlik denetleyici Microsoft Word kullanan herkes için erişilebilir olduğunda, atıf yapılması gereken yerler kolaylıkla tespit edilecek ve bir iki tıklamayla ekleme yapılabilecek. Bu tıklamalar yapıldığında gerekli aygıtlar online kaynaklardan benzerlikleri tespit edecek. Kullanıcılar MLA, APA veya Chicago tarzı atıflardan birini seçecek, Word ise gerekli atıfları metnin hemen sonuna ekleyecek. Ek olarak metnin çevresinde alıntı yapıldığını belli eden tırnak işaretleri de otomatik olarak belirecek.


Online kaynaklarla tam olarak eşleştiği tespit edilen 40 kelimeden uzun metin blokları, kullanıcı tanıtımına ve yorumuna ihtiyaç duyan blok alıntılar olarak biçimlendirilecek.

Yazı yazarken size sanal asistanlık yapan, hece ve gramer hatalarını düzeltmenize yardım eden Microsoft Editor ise Word, Outlook, Chrome ve Edge üzerinden erişilebilir hale gelecek. 20’den fazla dili destekleyecek ve yazım yeteneğinizi geliştirecek.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Hocam kalemine sağlık. çok faydalı bir makale olmuş. teşekkürler..

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>