Haberler

BDDK’dan Hassas Düzenleme: Ekstreler Artık Gönderilmeyecek

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu), 1 Temmuz’da geçirli olmak üzere yeni düzenlemeyle, bankalar, artık her türlü ekstre, dekont, hesap özeti gibi gizli ve hassas bilgiler içeren dökümanları yurtdışı e-posta sunucularında bulunan adreslere göndermeyecek. Dökümanlar internet ve mobil bankacılık üzerinden talep edilerek görüntülenebilecek ve indirilebilecek. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık kullanmayanlara ise e-posta ile bildirim devam edecek. Müşteriler, dilerse e-posta yoluyla alabilmeleri için bankalardan talepte bulunması gerekiyor.

YURTDIŞI E-POSTA SUNUCULARI GÜVENİNİ YİTİRİYOR MU?

Phishing yöntemleri, basit parola seçimleri veya açık ortamlarda kullanılan sistemler nedeniyle e-posta kutularına izinsiz erişimlerin kolay olabileceğini biliyoruz. Bu yönetmelikle, yurtdışı merkezli e-posta sunucularının içerikleri inceleniyor ve okunuyor iddiaları, en çok hassasiyet gerektiren kurumlar tarafından da dikkate alındığını söylemek mümkün.

BİRÇOK BANKA MÜŞTERİLERİNE DUYURU GÖNDERDİ

BDDK’nın aldığı karar neticesinde bankalar artık 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra kredi kartı hesap özetinin müşterilerine dijital kanallar aracılığıyla ve posta yolu ile gönderilmeyeceğini açıkladı.

Sanal bankacılığın ilklerinden olan Enpara, müşterilerine yaptıkları duyura şu şekilde; “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumun’nun yayınladığı ve yürürlüğe giriş tarihi 1 Temmuz 2020 olan “Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde bazı hizmetlerimizde değişiklikler yaptık. Enpara.com’u kullanırken herhangi bir problem yaşamamanız için aşağıda yer alan bilgilendirmeleri dikkatlice okumanızı rica ediyoruz. Söz konusu değişiklikler cep şubemizin son versiyonunun yayınlanması ile birlikte geçerli olacaktır.” Duyurunun devamı için tıklayın.

Yönetmelik yalnızca talep edilen yada düzenli olarak gönderilen finansal bilgileri içeren dökümanları kapsamıyor; ATM üzerinden talep edilen makbuzların da iletiminde de gönderim yapılmayacak.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.