Haberler

Microsoft’tun Yeni İşletim Sistemi Windows 10X’ten İlk Ayak İzleri

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerini üreten Microsoft yeni işletim sistemi olacak Windows 10X hakkında bilgiler vermeye devam ediyor.

Windows 10X, Microsoft Surface Neo gibi çift ekranlı cihazlar için daha iyi destek veren Windows 10’un sürümü olacak. Windows 10X bu yılın ilerleyen ayarlarında çıkması bekleniyor ancak Microsoft’un emülatörü ve sızan belgeler sayesinde yeni işletim sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olunabiliyor.

1 Şubat’ta Microsoft, Windows 10X hakkında daha fazla bilgi verirken Win32 masaüstü uygulamalarını nasıl çalıştıracağı hakkında çok daha fazla detay açıkladı.

Şimdi detaylara bakalım

Windows 10X güncellemeleri Windows 10’un geleneksel sürümünden daha hızlı almasını sağlamak için sürücüler ve uygulamalar işletim sistemi bileşenlerinden teknik olarak bir birinden ayırmış durumda.

Microsoft, 365 Developer Day’de yaptığı açıklamada, Windows 10X’in önemli ölçüde geliştirilmiş güncelleme deneyimi sunduğunu söyledi.

Microsoft’a göre, Windows 10X güncelleştirmeleri 90 saniyeden daha kısa sürede yükleyebilir ve sadece yeniden başlatma kadar kesinti yaşanır diyor.

Windows 10X’in tabanı uygulamalardan ve sürücülerden ayrılmıştır ve uygulamaları çalıştırmak için sanal makine benzeri bir konteyner kullanır. Microsoft’a göre, Windows 10X’teki her uygulama kendi konteynerlarıda çalışıyor. Win32 uygulamaları için de bir konteyner var ve eski oyunlar ve yardımcı programlar da dahil olmak üzere tüm klasik uygulamaları çalıştırabileceğini söylüyor.

Konteyner, işletim sistemini potansiyel kötü amaçlı yazılımlardan korumak için kendi çekirdeğine, sürücülerine ve kayıt defterine sahip olacak.

Teorik olarak, Win32 apps konteyner daha düşük gecikme süresi, Windows 10 ile daha yüksek entegrasyon ve cihazın tüm kaynaklarına erişim ile çok gelişmiş bir sanal makine. Sonuç olarak, konteyner daha büyük ve yerel benzeri genel performans sunar.

Daha iyi performans ve daha uzun pil için, Microsoft ayrı olarak içinde çalışan Win32 uygulaması yoksa kapsayıcı arka planda çalışmayı durdurduğunu söyledi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu