Haberler

Microsoft, Teams’de Bire Bir Aramalar İçin Uçtan Uca Şifrelemeyi Duyurdu

Microsoft, bire bir Microsoft Teams çağrıları için uçtan uca şifreleme (E2EE) desteğinin genel önizlemesinin kullanıma sunulacağını duyurdu.Teams, aktarım halindeki ve beklemedeki verileri zaten şifrelerken, BT yöneticilerinin sesli aramaların otomatik olarak kaydedilmesini ve yazıya dökülmesini ayarlamasına da olanak tanıyor. Bu nedenle, iki görüşme katılımcısı arasında gizli kalması gereken hassas bilgileri paylaşırken Teams aramaları uygun karşılanmaya biliyordu.

Bugünden itibaren Microsoft Teams, gerçek zamanlı medya akışını (ör. video ve ses verileri) şifreleyen 1:1 aramalar için uçtan uca şifrelemeye geçiyor böylece özel bire bir görüşmeler hiçbir şekilde gizli kalacak. Microsoft yaptığı açıklamada “Bugün bire bir aramalar için bu önizleyi kullanıma sunuyoruz. Bire bir aramadaki her iki taraf da E2EE’yi açtığında, aramadaki bu iki taraf arasındaki iletişim uçtan uca şifrelenir. Microsoft Teams grup ürün müdürü Mansoor Malik, Microsoft dahil başka hiçbir tarafın şifresi çözülen konuşmaya erişimi olmadığını söyledi.” Bu sürümle birlikte, Teams aramaları için video ve ses verileri uçtan uca şifreleniyor. Uçtan uca etkinleştirmek için her iki taraf da bu ayarı açmalıdır. Çağrılardaki sohbet, dosya paylaşımı, iletişim durumu ve diğer içerikler için şifreleme de Microsoft 365 kullanıcıları için mevcut durumda.

Teams çağrıları nasıl açılır (E2EE)

1:1 Microsoft Teams çağrıları için uçtan uca şifreleme varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olsa da, BT yöneticileri bunu tüm kuruluşları için veya yalnızca belirli bir kullanıcı grubu için açabilir. Ayrıca PowerShell komut dosyalarını kullanarak uçtan uca şifreleme ilkelerini yönetebilir ve bunları kullanıcılara ve gruplara uygulayabilirler.

  • Teams yönetim merkezinde oturum açın ve Diğer ayarlar > Gelişmiş şifreleme ilkeleri’ne gidin
  • Yeni ilkeye bir ad verin, ardından Uçtan uca arama şifrelemesi için kullanıcıların açabileceğini seçin ve ardından Kaydet’i seçin .
  • İlkeyi oluşturmayı bitirdikten sonra, diğer Teams ilkelerini yönettiğiniz şekilde ilkeyi kullanıcılara, gruplara veya kullanıcılarınızın tamamına atayın.

Bu özellik, yalnızca en son Microsoft Teams güncellemesini aldıktan sonra kullanıcılara sunulacak. Ekip ayarlarında uçtan uca şifrelemeyi açmaları gerekir.

Uçtan uca şifrelemeyi açmak için kullanıcılar şu adımları izleyebilir:

  • Ekipler penceresinin sağ üst köşesinde profil resmini (veya profil resminin yanındaki üç noktayı) seçin.
  • Ayarlar > Gizlilik’i seçin .
  • Anahtarı değiştirerek uçtan uca şifreli aramaları açın.

  • Uçtan uca şifreli aramalar, iki taraf masaüstü (Windows ve Mac) ve mobil (iOS ve Android) için Teams istemcisinin en son sürümlerini kullandığında kullanılabilir.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu