Blog

Microsoft Power Platform için Ocak 2021 güncelleştirmeleri ve duyurular

Herkese merhaba,

Bilindiği üzere 19 Şubat 2021 de, Power Apps Global Bootcamp yapılacak. Ocak ayı, 11 yeni özellik / duruyu  içeren harika bir ay olarak aklımızda kalacak diye düşünüyorum. Benim konu başlıkları içerisinde en çok dikkatimi çeken şey ise, Tuval uygulamaları için kaynak kod dosyalarının erişime açılması oldu. Ne işimize yarayacak dediğinizi duyar gibiyim. Ancak kaynak dosyalarının erişime açılması, Power Apps uygulamalarını kullanan geliştiriciler için çok büyük bir üretkenlik nimetidir diyebiliriz. Tabi aynı zamanda gelecek sürümlerde diğer geliştirici odaklı özellikleri geliştirmek için de bir yapı taşı olarak hizmet edeceğine inanıyorum.

Tabi yenilikler bununla bitmiyor. AI Builder, Geospatial, PowerApps Monitoring gibi özelliklerin de genel kullanılabilirliği anlatılıyor olacak.

Ayrıca, ufak bir bilgi de verelim, halen PowerApps ekiplerinin üzerinde çalıştığı, Power Apps ile Power Automate arasındaki entegrasyonu daha iyi şekilde sağlayacak bir özellik hakkında konuşulacağını da belirtelim. Takip etmekte fayda var. 😊

Şimdi geçelim Ocak 2021 güncellemesi ile gelecek özelliklere.

Canvas uygulamaları iin kaynak kod dosyaları

Deneme sürümü olarak yayına açılıyor olsa dahi, Tam GitHub desteği, sadece depolama yerine sürümler arasında değişikliğe de müsaade ediyor olacaklar. Ekipler uygulamalar üzerinde iş birliği yapabilecek, inceleme için Check-Out yapabilir, ve master ile birleştirebilir durumda olacaklar.

Formüller ve tuval uygulamaları için uygulama yaşam döngüsü yönetimi kolaylaşıyor sanırım 😊

Power Apps Aramalarında, akıllı arama sistemi

Powerapps Maker üzerinde yapılan aramalarda geçmişte bazı sorunlarla karşılaşabiliyorduk. Özellikle aradığımız verilerin tam karşılığını yazmadan verilere erişemiyorduk. Bu sorunlar, zaman içerisinde geliştirildi elbette ancak, yeni gelen yazım denetimi, ortak kısaltmalar ve bunların tanınması, daha iyi anlaşılması gibi yeni yeteneklere kavuştu. Bu sayede, aradığımız veriyi daha kolay şekilde bulabilecek bir Yapay zeka ile arama bölümü yeniden karşımıza çıkıyor.

Power Apps uygulamalarında coğrafi özelliklerin genel kullanılabilirliği

Aslında bu yeni bir özellik değil, kasım ayında gelen özelliklerden birisi, ancak duyurusu yapılarak ve kullanım şekli ile özelliklerinin anlatılacağı bir oturum olacak. Uygulamalarınıza konum tabanlı özellikler ve coğrafi verileri görselleştirmek istiyorsanız, artık sürükle bırak kolaylığı ile, düşük kod kullanarak ekleyebiliyoruz 😊

Model Tabanlı uygulamalarda push bildirimleri

Power Automate’i kullanarak, model tabanlı uygulamalara push bildirimleri gönderebiliyoruz. Ancak güncellenen yeni Power Apps Bildirimleri bağlayıcısı ile kullanıcıları doğrudan uygulamanın belirli bir sayfasına ve bölümüne yönlendirebiliyoruz. Yeni Power Apps Notifications V2 isimli konnektör, Posh Notification V2 isimli bir eylem içeriyor. Bu eylemi akışımıza yeni bir adım olarak ekledikten sonra push bildirimi yapılandırıp Push Notification atabiliriz.

Power Apps Uygulamalarında Monitör özelliğinin genel kullanılabilirliği

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, Power Apps uygulamalarında, izle (Monitor) isimli bir özellik mevcut.

Bu özellik uygulamalarınızın içerisinde ekiplerinizin iş birliğini ve sorun gidermeyi kolaylaştırıyor. Bu kolaylığı daha da geliştiren “Connected User” (Bağlı Kullanıcı) isimli bir özelliği tanıttı. Herhangi bir eklenti yüklemeden yada bir yapılandırma yapmadan zengin içerikli bir sorun giderme deneyimi ile biz geliştiricilere gerçek bir düşük kod yaklaşımı sunan bir araç olacak gibi duruyor. Tek bir tıklama ile, geliştiricilerin Power Apps uygulamalarında geliştirme sırasındaki uygulama davranışını teşhis etmek ve ya çalışma zamanı sırasında yayınlanan uygulamaları izlemek için bir kullanıcının oturumundan bir olayın akışını görüntülemeye başlamamızı sağlıyor.

Model odaklı uygulamalar için basit resim kontrolü

Eskiden dynamics tarafında yaşadığımız en büyük sorun, varlıklar üzerinde kullanmak zorunda kaldığımız görselleri notlara ilişkilendirmekti. Çünki bir resim kontrolü yoktu. Bu oturumda,  model tabanlı uygulamalarda kullanılabilir hale getirilen resim kontrolünün duyurusu ve kullanımı gösterilecektir. Yeni kontrol, bir dosya seçme düğmesi, küçük resim, resim açma, silme düğmelerinden oluşuyor. Sanırım artık not varlığı ile uğraşmak zorunda kalmayacağız 😊

Model tabanlı uygulamalarda, ilişkili varlık üzerindeki kayıtları düzenleme

Bu özelliğe bir örnek ile başlayacak olursak, yukarıdaki görsel de de görüldüğü üzere, firma varlığında, ilişkili olarak eklenen kişiye ait verilerin güncellenebilir durumda olduğunu görüyoruz. Bu yeni gelen özellik ana form üzerindeki ilgili varlık bilgileri ile çalışırken daha akıçı deneyim sağlıyor. Örneğin bir tedarikçi kurumdaki ana kontağınıza ait telefon numarasını değiştirmek için, kişi kartı detayına gitmenize gerek kalmayacak. Aynı zamanda, onload, onsave gibi olayları ve kişi kartı üzerindeki hata işleme ve kayıt yineleme kontrollerini destekliyor olacak.

Model tabanlı uygulamalarda Yeni Takvim Kontrolü

Tüm takvimler yenileniyor  diyerek söze başlamak yanlış olmaz sanırım. Verilen bilgiye göre, yeni takvim kontrolü var olan takvim kontrollerini yenileyecek diyorlar. Göreceğiz bakalım. Yeni etkinlik takviminin tasarımı, Outlook Web Access (OWA) üzerinden erişilen takvimin tasarımı ile birebir aynı görünüyor. Yeni takvim kontrolünde, radio input, doğrusal scrool gibi özelliklerinde kaldırılmasını da içeriyor. Bakalım kullandıkça göreceğiz artık.

Tuval uygulamalarındaki yeni düzen kapsayıcıları

Tuval tasarımı yaparken responsive uygulamalarda zorluk çekiyorduk. Yeni tasarım kapsayıcılar bu sorunumuzu daha kolay hale getirdiği de malum. Kasım ayında piyasaya sürülen bu yeni özelliğin kullanımı ve detaylı özellikleri de bu bootcamp’te anlatılıyor olacak.

Sanırım güzel ve verimli bir bootcamp olacak gibi duruyor.
Umarım beklentilerimiz karşılanır.

Kesinlikle katılmanızı önerdiğim Power Platform Bootcamp’e aşağıdaki linke tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
https://www.powerplatformbootcamp.com/registration/

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Tekrar görüşmek dileği ile.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.