Haberler

Microsoft Outlook’da Dünya Genelinde “0xc0000005” Uygulama Başlatma Hatası Görülüyor

Microsoft Outlook’da son iki gündür uygulama başlatılması esnasında hatalar yaşanıyor. Windows Event Viewer ‘dan kontrol edildiği zaman “0xc0000005” hata kodu ile görülen uygulama hatasının özellikle 15.07.2020 tarihinden itibaren başladığı belirtiliyor.

Microsoft 365 Status Twitter hesabı hatanın ilk görülmeye başladığı günden itibaren kullanıcıları hata hakkında bilgilendirmeye başladı.

Sorunun ilk görülmeye başladığı anlarda destek hesabından sorun çözülene kadar kullanıcılardan masaüstü uygulaması yerine web uygulaması veya mobil uygulaması kullanmaları istendi.

Microsoft sorunun çözümü için 13001.20384 versiyon numarası ile yeni bir güncelleme çıkardı.

Henüz bu güncellemeye ulaşamadıysanız aşağıdaki adımlardan birini izleyerek Outlook’u eski versiyona dönerek veya güvenli modda başlatarak sorunu çözebilirsiniz.

Outlook uygulamasını önceki versiyona dönme

Aşağıdaki adımlar izlenerek Outlook 24 Haziran 2020 versiyonuna dönülebilir.

  1. CMD ile komut satırını açıp cd “\Program Files\Common Files\microsoft shared\ClickToRun” komutunu çalıştırın.
  2. İlk adımdaki komutla ClikctToRun klasörüne geçtikten sonra officec2rclient.exe /update user updatetoversion=16.0.12827.20470 komutunu çalıştırın.
  3. Microsoft Office belirtilen versiyonu indirip kurulumu gerçekleştirecektir.

Bazı kullanıcılar yukarıda belirtilen komut satırının çalışmadığını bunun yerine officec2rclient.exe /update user updatetoversion=16.0.12527.20880 komutu ile sorunu çözdüklerini belirtiyorlar.

Outlook uygulamasını güvenli modda başlatma

Güncellemenin geri alınması seçeneği dışında Outlook uygulaması güvenli modda başlatılarak da sorun çözülebilir. CTRL tuşuna basılarak Outlook çalıştırıldığı zaman Outlook güvenli modda başlayacaktır.

Kaynak    

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.