Anasayfa » Linux Foundation’ın Giriş Düzeyi BT Yöneticisi Sertifikasına Kayıtlar Başladı

Share This Post

Haberler

Linux Foundation’ın Giriş Düzeyi BT Yöneticisi Sertifikasına Kayıtlar Başladı

Linux Foundation’ın giriş seviyesi sistem yönetimi için sunduğu ilk sertifikası, BT sektöründe iş arayışında olanlar için iyi bir başlangıç sunuyor.

Kâr amacı gütmeyen, açık kaynak gücü The Linux Foundation’ın yeni giriş düzeyi BT sertifikası olan The Linux Foundation Certified IT Associate (LFCA) kayıtlara açıldı. Sertifika, BT dünyasında yeni olan ve sektöre önemli oyunculardan birinin sertifikası ile giriş yapmak isteyenler için iyi bir başlangıç vaat ediyor.

linux sertifika
LFCA Rozeti

LFCA’yı almak için 60 çoktan seçmeli sorudan oluşan bir sınavı geçmek gerekiyor. Bu sınav, bulut bilişim çağında giriş seviyesi bir BT konumu için temel BT kavramları hakkındaki bilginizi test ediyor. Bu bilgiye Linux, yazılım uygulaması kurulumu ve yönetimi, donanım kurulumu, shell kullanımı ve temel programlama, temel ağ işlevleri ve en iyi güvenlik uygulamaları da dahil. Sınav, web kamerası ve ekran paylaşımı aracılığıyla, bir gözetmen tarafından canlı izlenerek uzaktan gerçekleştiriliyor.

Sınav sorularındaki konu dağılımı ise şu şekilde:

  • Linux Temelleri (%20)
  • Sistem Yönetimi Temelleri (%20)
  • Bulut Bilişim Temelleri (%20)
  • Siber Güvenlik Temelleri (%16)
  • DevOps Temelleri (%16)
  • Destek Uygulamaları ve Geliştiricileri (%8)

Sınav hazırlanabileceğiniz ücretsiz kurslar da bulunuyor

Sınava hazırlanmak için, faydalı olabilecek birkaç ücretsiz edX Massive Open Online Course (MOOC) bulunuyor. Bu ücretsiz kurslar arasında Linux’a Giriş, Bulut Altyapısı Teknolojilerine Giriş ve DevOps’a Giriş ve Site Güvenilirliği Mühendisliği yer alıyor.


Sınavı geçtiğiniz takdirde, giriş seviyesi bir iş için hazır olacaksınız. Ayrıca aldığınız bu sertifika ile, orta seviye Linux Foundation Certified SysAdmin (LFCS) ve gelişmiş Linux Foundation Certified Engineer (LFCE) sertifikaları için de çalışmaya başlayabilirsiniz.

Peki, bu sertifikayı neden almalısınız? Çünkü, The Linux Foundation’ın 2020 Açık Kaynak İşler Raporunda yer aldığı üzere, işe alım yöneticilerinin %93’ü açık kaynak rollerini doldurmakta zorluk çekiyor. Bu sertifika, bu boşluğu doldurmanız için size yardımcı olabilir.

The Linux Foundation’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve eğitim ve sertifika genel müdürü Clyde Seepersad, yeni sertifika hakkında şu açıklamayı yaptı: “Dünyanın dört bir yanındaki sayısız insan, BT alanında bir kariyer hedefliyor, ancak nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Bu sertifika, deneyimi olmayan kişiler için bir rampa görevi görecektir.”

LFCA sınavına kayıtlar başlamış durumda. Sınava girmek isteyenler en erken 15 Ocak 2021 olmak üzere sınava kayıtlarını yaptırabiliyorlar. Linux Foundation’ın Siber Pazartesi indirimi ile birlikte 8 Aralık 2020 tarihine kadar “CYBERSALE40” koduyla sınav için %40’lık bir indirim sağlanıyor. Normal fiyatı 300 Amerikan doları olan sınava, bu indirim kodu ile 180 Dolara kayıt yaptırılabiliyor.

Kaynak: zdnet.com

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>