Blog

HPE Gen8, Gen9 ve Gen10 Serverlarda Raid Yapısına Yeni Disk Ekleme – RAID Genişletme

Bu makalede mevcut raid yapısında çalışan bir sunucuda yeni lokal disk ekleyerek raid yapısına nasıl dahil edileceğini anlatacağım.

Bu işlem ne kadar basit görünse de o kadarda önemli ve riskli işlemdir.

Önemli Uyarı: Bu yazıda anlatılan işlemleri yapmadan önce kesinlikle önemli bilgilerinizi server dışındaki bir alana yedeklemenizi öneririm. Herhangi bir problem yaşanması halinde bilgi kaybı yaşayabilirsiniz.

Smart Storage Administrator ara yüzünü kullanan HPE Gen8, Gen9 ve Gen10 Serverlarda aşağıdaki adımları uygulayarak yeni disk ekleyip disk alanını genişletebilirsiniz.

HPE Smart Array controller üzerinde Battery-Backed Write Cache (BBWC) ve Flash-Backed Write Cache (FBWC) olmalı. Cache battery yoksa eğer belirtilen alanlar SSA ekranında görünmeyecektir.

Bu işlemi offline ve online olarak iki şekilde de yapabilirsiniz.

Smart Storage Administrator ara yüzüne girip Logical Devices> Disk ekleme istediğiniz Array seçip> Sağ panelden Manage Data Drives Tıklıyoruz.

Açılan ekranda Add Drives (s) – Expand Array seçip aşağıdaki bölümde görünen eklemek istediğiniz diskleri işaretleyip OK basarak Array Expand işlemini tamamlamış oluyoruz.

Expand adımında sonra dişleri işletim sistemi tarafında görebilmek Logical Devices> Disklediğimiz Array altındaki Logical Drive x seçiyoruz.
Sağ panelde Extend Logical Drive Tıklıyoruz.

Açılan ekranda Maximum size seçip OK basarak işlemi tamamlıyoruz.

Son adım olarak ise;

Windows disk yönetimi paneline girdiğinizde yeni disk algılandığı uyarısı gelecektir, Biçimlendirip yeni disk alanı olarak tanımlıyoruz.

Yeni disk alanını mevcut C:\ ye eklemek isterseniz eğer shrink volume işlemi ile ekleyebilirsiniz.

Tekrar hatırlatıyorum önemli bilgilerin farklı yedeklenmesini yapmadan bu işlemleri yapmayınız.

Etiketler;

HPE Proliant DL/ML server, HPE SSA RAID Expand Array and Extend the Logical Drive, BBWC, FBWC, Raid yapısı genişletme, Disk ekleme

7 Yorum

  1. When I finished expanding the array, I got a message of “Logical Drive 1 is transforming. Progress 1.36%”. It got stuck on this and it is almost 1 day.

    1. Hi,
      If possible please try to set the rebuild priority from low to high in Smart Storage Administrator.
      What is the server model and controller firmware version?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.