Haberler

Google, Microsoft ve Mozilla Beraber Daha İyi Uzantılar İçin Çalışıyor

Google, Microsoft, Apple ve Mozilla uzantı güvenliği ve performansı üzerinde çalışmak üzere WebExtensions Community Group’u (Web Uzantıları Topluluk Grubu) kurdu.

Tarayıcı üreticileri “Geçtiğimiz bir kaç yılda tarayıcıların genel olarak birbiriyle uyumlu uzantılar sahiplenmesiyle birlikte, WECG tarayıcı üreticileri ve ilgili grupların ortak bir tarayıcı uzantı platformu üzerinde çalışması için heyecanlanmakta” açıklamasında bulundu.

Bu dört organizasyonun hedefi tarayıcı uzantıları için bir web standardı belirlemek. Bu standartlar bir takım HTML ve W3C TAG dizayn idealleri tarafından yönlendirilecek.

“Uyumluluk, performans, güvenlik, gizlilik, portlanabilirlik, sürdürülebilirlik ve iyi tanımlanmış davranışlar” bu ideallerden sadece bir kısmı.

Geleceğin uzantı standartları Chrome, Edge, Firefox ve Safari tarafından desteklenen, günümüzün uzantı modelleri ve API’ları üzerine kurulacak.

Kurulan yeni grup tarayıcı uzantıları için paylaşılan bir gelecek üzerinde çalışmayı ve gelecek için bir standart oturtmayı hedefliyor. Grubun odaklandığı konular arasında; Uzantıların üretiminin geliştiriciler için kolaylaştırılması, süreklilik taşıyan bir model, ortak çekirdek fonksiyonları, API’lar ve izinler sunmak; performansı arttıran ve daha güvenlikli bir mimari sunmak, bulunmakta.

Grubun amacına rağmen her bir tarayıcı kendi uzantı dükkanını sunmaya devam edecek, kendi teknik, kullanıcı incelemeleri ve editoryal politikalarına sahip olmaya devam edecek.

WECG üyeleri “Apple, Google, Microsoft ve Mozilla’nın bu topluluk grubunu başlattığı ve öteki tarayıcı üreticilerini, uzantı geliştiricilerini ve ilgili grupları da bu oluşuma davet ettikleri” açıklamasında bulundu.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.