Haberler

USB-C Type 2.1 Standardı Daha Hızlı Sarj İmkanı Sunacak

Google mühendisi ve USB-C kablo test uzmanı Benson Leung, geçtiğimiz gün yeni bir USB-C kablo spesifikasyonunun haberini Twitter’da paylaştı. Yeni standart ile 20 V’tan 48 V’a kadar yükseltilerek daha hızlı sarj imkanı sunacak.

Leung, standardın iki yıldır geliştirilmekte olduğuna dikkat çekse de, çok az şey değiştiğini vurguluyor. Diğer taraftan memnun edici ayrıntı ise standartta her hangi bir fiziksel değişiklik olmadığı. USB-C tipi 2.1 cihazlar USB-C tipi 2.0 bağlantı noktalarına takılarak kullanılabilecek.

usb c type yeni standar 2.1

Güç transferindeki bu artış, üreticilerin USB-C şarj cihazlarını tüm dizüstü bilgisayar ürün yelpazesine genişleteceği ön görülüyor. Daha kısa zamanda daha hızlı sarj süreleri bu standartlar ile artık mümkün. Dizüstü bilgisayarlarla beraber son üretilen mobil cihazlarında vurguladığı hızlı sarj özelliği bu standartlarla ön plana çıkıyor.

USB-C kullanan mobil cihazlar

USB Type-C kullanan bazı telefon modelleri şöyle; Samsung Galaxy S20, Huawei Mate 30 Pro, Oppo Find X2, Samsung Galaxy Note104, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Huawei Mate 40 Pro, Samsung Galaxy S10, Xiaomi Mi 10T Pro, Poco F2 Pro, Samsung Galaxy S21 Plus 5G, Xiamoi Mi 11, OnePlus 8 Pro. Dizüstü bilgisayarlardan Type-C kullanan modellerden bazı modeller ise şunlar; Monster Semruk S7 V8, Asus ROG Strix Scar 17, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 20TK000NTX, HP ZBook Studio G7 (1J3W7EA).

Kaynak

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.