Haberler

Google Look to Speak: Cihazınızı Gözle Yönetebileceksiniz

Google erişilebilirlik servislerine bir yenisini daha ekliyor. Google’ın Look to Speak adlı yeni erişilebilirlik servisi ile kullanıcılar cihazlarını göz hareketleri ile kontrol edebilecek.

Google Look to Speak
Google Look to Speak

Google’ın Look to Speak servisi ile gözünüzle cihazınızı kontrol edebilirsiniz. Bu yeni erişebilirlik servisinde her şeyde gezinme gerçekleştirilemese de seçim fonksiyonları oldukça iyi çalışıyor. Gözlerinizi aşağı, yukarı, sağa, sola hareket ettirerek eylem listeleri, karakter ve kelime öbekleri arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Look to Speak aynı zamanda engelli bireylerin kendilerini ifade edebilmesi için de efektif bir kullanım deneyimi sunuyor. Engelliler için kullanılabilir durumda olan benzer uygulama sayısı oldukça fazla olsa da altında Google imzası bulunan Look to Speak taşınabilirlik ve erişilebilirlik anlamında avantaj sağlıyor. Örnek vermek gerekirse tekerlekli sandalye kullanan bireylerin yanlarında ekstradan bir donanım taşımasına gerek kalmadan bu teknolojiye erişebilmesi elbette iyi bir gelişme gibi görünüyor.

Google yaptığı duyuruda Android için yeni bir deneysel uygulama sunduklarını, engelli bireyler için iletişimi kolaylaştırmayı hedeflediklerini açıkladı. Look to Speak yazarken cümle seçmeye, cümlelerin yüksek sesle okunmaya, ekranın ertelenmesine ve deyimler sözlüğünün düzenlenebilmesine olanak tanıyor.

Uygulamanın nasıl çalıştığını görebilmek için videoyu izleyebilirsiniz.

Uygulamaya buradan erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak: The Verge

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu