Haberler

Red Hat, CentOS’un Fişini Çekiyor

Red Hat, uzun süredir destek verdiği CentOS dağıtımı için kritik aynı zamanda CentOS kullanıcılarını üzecek bir karar aldı.

Red Hat artık CentOS dağıtımı için kararlı sürüm çıkarmayacağını ve beta testleri için kullanılacağını açıkladı. Yapılan açıklamada  CentOS 8’in güncellemelerini 31 Aralık 2021’de sonlanacağı duyurdu.

Red Hat , 2014 yılında CentOS projesini almış ve sonrasında IBM 34 milyar dolara Red Hat satın almıştı.

Alınan karar CentOS kullanıcılarını şoka uğrattı bunun nedeni ise Red Hat tüm CentOS sürümlerine 10 yıl destek sözü vermiş olması. Sektördeki BT yöneticileri ve DevOps mühendisleri, Red Hat ile sunduğu uyumluluk ve 10 yıllık kararlı güncelleme döngüsü nedeniyle CentOS’u kullandı ve tavsiye etti. Hatta IT uzmanları IBM ve Red Hat’ın desteklediği CentOS’u Debian veya Ubuntu karşı hep savundu. Bunun nedeni ise destek ve kararlılık garantisiydi. Tüm bunlar ışığında CentOS’tan başka bir sürüme geçiş için ortama bir sene gibi bir zaman var. Uzmanlar zaman kaybetmeden özellikle kritik uygulamalar barındıran CentOS alt yapılı sistemlerden başka sistemlere ( Debian, Ubuntu gibi ) geçişin planlanması yönünde tavsiyede bulunuyorlar.

Aşağıdaki tabloda son destek tarihleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: fosspost.org

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Debian, Ubuntu tek alternatif degil. centos’un yerini tutacak Rocky Linux projesi var. Rocky Linux’un yaninda diger alternatifler ise: Cloudlinux ve Oracle Linux.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu