Haberler

Avrupa İlaç Ajansı Saldırıyı Uğradı, Aşı Belgeleri Sızdırıldı

Bilgisayar korsanları, Avrupa İlaç Ajansı ‘na siber saldırı gerçekleştirdi ve onaylı COVID-19 aşılarıyla ilgili belgelere yetkisiz erişim sağladılar.

Avrupa İlaç Ajansı  COVID-19 aşılarıyla ilgili belgelere saldırdı
Avrupa İlaç Ajansı bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı.

Covid-19 aşısı etkinliğini incelemekten sorumlu olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, saldırıyı kendi beyanında doğruladı. Saldırganlar, aralarında BioNTech ve ortak ilaç şirketi Pfizer‘in geliştirdiği koronavirüs aşısı için düzenleyici belgelerde var. Saldırıya maruz kalan Ajans, soruşturma devam ettiği için detaylı bilgi vermekten kaçınırken yapılan saldırının aşının piyasaya sürülmesine ilişkin planlanan zamanın etkilemeyeceğini söyledi. Ajans, “Bu olayın AB ilaç düzenleyicisini etkileyen etkisini anlamak için uluslararası ortaklarla birlikte çalışıyoruz, ancak şu anda İngiltere’nin ilaç düzenleyicisinin etkilendiğini gösteren hiçbir kanıt yok” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa İlaç Ajansı geliştirilen aşıları denetliyor.

BioNTech , kendi sunucularının etkilenmediğini ve 43.500 test deneğine ait herhangi bir kişisel verinin çalınmasının farkında olmadığını söyledi. Saldırının arkasında kimin olduğu henüz belli değil, ancak Çin, Rusya ve Kuzey Kore gibi ülkelerdeki bilgisayar korsanları, COVID-19 aşıları geliştiren ilaç firmalarını hedef aldığı geçtiğimiz ay Microsoft tarafından duyurulmuştu.

Birleşik Krallık, toplu aşılama programına 11 Aralık Salı günü başladı ve aşıyı geniş ölçekte uygulamaya başlayan ilk ülke. Aralık ayı sonunda 4 milyon kişinin aşılanması planan program, BioNTech ve Pfizer’in klinik deneylerinde% 95,4 etkinlik oranı gösteren aşısını kullanıyor. BioNTech, gerçekleşen saldırının hangi ayrıntılara erişebildiği konusunda henüz bilgi paylaşmadı.

Kaynak: The Guardian

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu