Haberler

Google Domains, Alan Adı Ücretlerine Zam Yapıyor

Google’ın alan adı platformu Google Domains, Türkiye fiyatlarına zam yapıyor. 75 TL’ye satılan alan adları yarından itibaren %160 zamlı olarak satılacak.

Google Domains
Google Domains

Alan adı piyasasına 2015 yılında beta sürümle giriş yapan Google Domains, 2021 yılından bu yana alan adı satışı yapıyor. Ülkemizde de özellikle döviz kurunun artması sonrası uygun fiyatı nedeniyle kullanıcılar tercih edilmeye başlandı. Ayrıca Google iştiraki olması da kullanıcıların güvenle alım yapmasına olanak sağlıyor. Ancak geçtiğimiz aylarda Türkiye’de yer alan alan adı bayilerinin bir kısmı Google hakkında şikayette bulundu. Zira ülkemizde alan adı fiyatları ortalama 10 USD + KDV şeklindeyken Google Domains’te alan adı kayıt ve transfer ücretleri vergiler dahil 75 TL şeklindeydi. (İçerikte belirtilen ücretlendirmeler com, net ve org uzantılar için geçerli, diğer uzantıların fiyatı değişiklik gösterebiliyor)

İlginizi Çekebilir: Domain Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Google Domains fiyatları ne kadar olacak?

Google Domains, 29 Temmuz 2022 itibari ile fiyat değişikliğine gideceğini kullanıcılarına gönderdiği e-posta ile bildirdi. Vergiler dahil 75 TL’ye com, net ve org uzantıların satışını yapan firma yeni fiyatını 195 TL olarak güncelledi. Yarından itibaren domain kaydı veya transferi yapmak isteyen kullanıcılar 195 TL üzerinden bir ücretlendirme ile karşılaşacak. Bu rakam, Google’ın %160 oranında bir zam yaptığını gösteriyor.

Google Domains nedir?

Google Domains, kullanıcıların alan adı kayıt ve transfer işlemlerini yapabilmesini sağlayan bir kayıt firmasıdır. Google tarafından 2015 yılında duyurulmuş, 6 yıllık bir test aşamasının ardından 2021 yılında kullanıma açılmıştır. Alan adı kaydeden veya transfer eden kullanıcılara ücretsiz Whois gizliliği, bakım sayfası, ücretsiz web site aracı gibi olanaklar sunmaktadır.

29.07.2022 - 16.00 Tarihli güncelleme: Google, beklenen şekilde 75 TL'lik alan adı ücretini 195 TL'ye çıkardı. Ancak fiyat değişikliği şu an için yalnızca com uzantı için yapıldı. Diğer uzantılar eski fiyatlandırma üzerinden satılmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu