Haberler

Rekabet Kurumu Sahibinden Hakkında Soruşturma Başlattı!

Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden olan Sahibinden hakkında, pazardaki konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Sahibinden

Sahibinden, Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden biri. Kullanıcılar özellikle konut, arsa ve otomobil satış ve kiralama işlemleri için bu platformu kullanıyor. Farklı kategorilerde de hizmet veren site, fiyatların artışına sebep olduğu için kullanıcılardan çokca eleştiri alıyor. Öyle ki varlığını satmak istemeyen bir kullanıcı sahibinden üzerinde yüksek fiyatla ilan açıyor ve diğer kullanıcılar da bu rakamı örnek alıp kendi varlıkları için benzer rakamlar yazıyor. Pazarda tekel olarak görülen ve fiyatları etkilediği düşünülen sahibinden.com hakkında bu sebepten Rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatıldı.

Sahibinden hakkında soruşturma başlatıldı!

Rekabet Kurumu, pazardaki hakim konumunu kötüye kullanma suçundan Sahibinden.com hakkında soruşturma başlattı. Konu ile ilgili kurumdan yapılan “Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açıldı” başlıklı açıklama şu şekilde;

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. AŞ’nin emlak ve vasıta satış/kiralama hizmetlerine yönelik çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası ile 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30.06.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-29/469-M sayı ile karar verdi”

Soruşturmanın ne şekilde ilerleyeceği ve sonuçlanacağı merak konusu olurken firma yetkilileri internet sitesi üzerinden veya sosyal medya hesaplarından herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Siz de soruşturmaya ilişkin görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu