Haberler

Facebook Mayıs 2021 Orijinal Olmayan Davranış Raporu

Facebook, kampanyaları, etkinlikleri ve seçimleri olumsuz etkileyen eşgüdümlü orijinal olmayan davranış raporunu paylaştı.

facebook rapor orijinal

Faebook, son üç buçuk yılda tespit edilen ve platformlardan kaldırılan eşgüdümlü özgün olmayan davranışlarla ilgili bulgular ve kapatılan hesapları hakkında bilgi paylaştı.

Raporda Facebook, ister yabancı ister yerli olsun, dünyanın dört bir yanındaki aldatıcı kampanyaları bulmaya ve kaldırmaya odaklanmaya devam ettiğini söylüyor. Mayıs ayında Rusya, Sudan ve Pakistan olmak üzere üç ülkeden iki ağı kaldırdı ve bulgularla ilgili bilgileri endüstri ortakları, araştırmacılar, kanun uygulayıcılar ve ilgililerle paylaştığını aktarıyor.

Aynı zamanda yaptırımlar karşısında yeni manipülasyonların da gelişeceğini söylerken altyapılarının da iyileştirmeye devam edeceklerini söylüyor.

Mayıs ayında eşgüdümlü orijinal olmayan ağlarıyla ilgili rakamlar ise şöyle;

Kaldırılan toplam Facebook hesabı sayısı: 123

Kaldırılan toplam Instagram hesabı sayısı: 77

Kaldırılan toplam Sayfa sayısı: 55 ve kaldırılan toplam Grup sayısı: 12

Mayıs 2021’de kaldırılan ağlar: Rusya, Sudan: Sudan’da yerel vatandaşlar tarafından Rusya’daki bireyler adına işletilen 83 Facebook hesabını, 30 Sayfayı, altı Grubu ve 49 Instagram hesabını kaldırıldı. Kapatılan bu ağ öncelikle Sudan’ı hedef aldı. Pakistan: Pakistan’dan gelen ve öncelikle Pakistan’daki yerel kitleleri hedefleyen 40 Facebook hesabını, 25 Sayfayı, altı Grubu ve 28 Instagram hesabını kaldırıldı. Bu faaliyet, Nisan 2019’da kaldırdığımız ağla ilgili bazı bağlantılarla birlikte şüpheli eşgüdümlü asılsız davranışlara ilişkin Pakistan merkezli bir PR firması olan AlphaPro ile ilişkili kişilerle ilişkilendirilmiş.

Koordineli(Eşgüdümlü) Orijinal Olmayan Davranış nedir?

Sahte hesaplara güvenerek insanları kim oldukları ve ne yaptıkları hakkında yanlış yönlendirmeye çalışan hesap gruplarını ve sayfaları içeren yerel, hükümet dışı kampanyalar denilebilir. Bu sayede geniş bir kitleye asılsız haber, çalışılmış içerikler ile algı yönetimini oluşturulmaya çalışılması olarak düşünülebilir.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.