Haberler

Facebook, Düzenli Olarak Yanlış Bilgi Paylaşan Kullanıcılara Karşı Harekete Geçti

Düzenli olarak asılsız bilgiler paylaşan kullanıcıların bütün paylaşımları çok daha az gösterilecek

Facebook, tarihteki en büyük yanlış bilgilendirme platformu olma ünvanının üstüne yapışmaması adına bugüne kadar birçok adım attı, çeşitli yöntemler denedi. Bugün ise, yeni bir taktik daha duyurdu: Sosyal medya ağı, yalnızca yanlış bilgi içeren gönderiler, daha az görünür hale getirilmekle kalmayacak, aynı zamanda bunları paylaşan bireysel kullanıcıları da daha az görünür hale getirecek.

Sosyal medya devi, birkaç yıl boyunda viral olan yanlış bilgilerin kontrolü için çeşitli ortaklıklara imza attı, ancak tespit edilen yanlış bilgiler içeren gönderileri de kaldırmak yerine etiketleme yoluna gitti. İstisnai birkaç durumda, yanlış olduğu tespit edilen gönderilerin siyasi gruplara yönelik kutuplaştırmasını engellemek adına küçük adımlar atıldı. Örnek olarak 2020 seçimleri sırasında yanlış bilgiler içeren gönderilerin bir kısmı kaldırılmıştı. Bunun dışında kullanıcılar herhangi bir mesuliyet altında kalmadan istediklerini yayınlamakta özgürdü. Ancak, bu durum değişiyor gibi görünüyor.

Facebook konu ile ilgili bir basın bülteni yayınladı

Şirket yayınladığı bir basın bülteninde, “Bugünden itibaren, bir kullanıcının Facebook hesabındaki gönderilerin, doğruluk kontrol ortaklarımızın biri tarafından derecelendirilen içerik olduğunun ve bunların tekrar tekrar paylaşıldığının tespit edilmesi durumunda, haber kaynağındaki tüm gönderilerinin gösterimini azaltacağız” dedi. Bariz şekilde yanlış olan gönderiler Haber Kaynağı sıralamasında halihazırda düşürülüyor olsa da, düzenli olarak yanlış bilgi paylaşan kullanıcılar artık tüm içeriklerinin akış sırasında çok daha aşağılara itildiğini görecekler.

Bu genişletilmiş uygulamanın somut etkisinin tam olarak ne olacağı ise zamanla ortaya çıkacak. Bireysel Facebook kullanıcıları daha önce bu tür incelemelerden etkilenmezken, Instagram kullanıcıları kurallara aykırı paylaşımlar konusunda daha sıkı denetleniyordu. Sistemleri ne kadar gelişmiş olursa olsun özellikle uygulamanın global ölçekteki kullanıcı sayısı düşünüldükçe, Facebook’un kontrol edilmesi çok zor bir ortam olduğu kesin.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Amazon, Metro Goldwyn Mayer’i 8,45 Milyar Dolara Satın Alıyor
VMware, Kullanıcıları Kritik vCenter Açığı Konusunda Uyardı
Google Fuchsia OS Nest Hub aracılığıyla kullanıma açılıyor
Amerikan Sigorta Şirketi CNA, Siber Korsanlara 40 Milyon Dolar Fidye Ödedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.