Haberler

Facebook Kullanıcı Veri Hırsızlığına Karşı Dava Açıyor

Facebook kullanırken dikkat
Facebook, gizlilik sorunları ile başı dertte

Gizlilikle başı dertte olan Facebook, bu seferde kullanıcı verilerini toplamakla suçladığı MobiBurn adlı firmaya dava açtı. Veri toplamaya yönelik yazılan kodu kullanan uygulamaların sosyal ağ kullanıcıları hakkında izinsiz bilgi topladığını iddia etti.

Geçtiğimiz yıl, sosyal ağ devleri Facebook ve Twitter, siber güvenlik uzmanlarınca üçüncü taraf yazılım geliştirme kitine (SDK) yönelik izinsiz veri topladığını şüphesiyle araştırma başlattılar.

Araştırmacılar, üçüncü parti geliştirilen kitler, genellikle ücretsiz sunulduğu ve bu sunulan hizmetin arka planında verilerden faydalanma esası olduğu aktarılıyor. Kullanım öncesi hepimizin kabul etmekten başka şansı olmayan “Kullanım Koşulları” metnini çoğunlukla okunmadığı biliyor. Ancak yapılan araştırmalar, belirtilen şeffaflık iddiasının ötesinde şüpheler uyandırdığını gösterdi.

Facebook ile oturum açma riski

Sosyal içerik devi, MobiBurn’un gizlilik konusunda şeffaf olmadığını savunarak şirketi, izinsiz olarak insanların cihazlarından veri aldığını iddia etti. SDK, “Facebook ile Oturum Açma” özelliğiyle bir dijital anahtar alarak her 24 saatte bir Facebook’tan veri talepleri yapmak için kullanıldığı düşünülüyor.

Siber güvenlik uzmanları, bu durum karşısında cihazınızda MobiBurn’un SDK’sı ile oluşturulmuş bir uygulama varsa ve bu uygulamalar için hesabınız ile oturum açtıysanız, ad bilgileri, saat dilimi, e-posta adresi ve cinsiyetiniz bilgilerinizin toplanabileceğini söylüyor.

Mobiburn, Kasım ayında yaptığı açıklamada, “SDK ile hiçbir veri MobiBurn tarafından toplanmıyor, paylaşılmıyor veya para kazanılmıyor” diyerek suçlamaları reddetti.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.