Haberler

Tesla ve FBI İş Birliği Yaparak 1 Milyon Dolarlık Fidye Yazılım Saldırısını Engelledi

Rus hacker, fidye virüsünü Tesla’nın içine sızdırması için Tesla çalışanına 1 milyon dolar teklif etti.

27 yaşındaki Rus vatandaşı bu hafta başında bir ABD şirketine karşı fidye virüsü saldırısı yapmaya teşebbüs ettiği için FBI tarafından tutuklanmıştı. Electrek’in bildirdiği rapora göre, saldırıya uğrayacak şirketin Tesla olduğu ortaya çıktı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiye göre, Egor Igorevich Kriuchkov isimli Rus vatandaşı temmuz ayında ABD’ye gitti ve Sparks, Nevada’daki Tesla Gigafactory’de ABD vatandaşı olmayan ve Rusça bilen bir çalışanla temasa geçti. Kriuchkov’un bu çalışanla yaptığı görüşme sonrasında bir anlaşma önerdiği iddia edildi. Anlaşmaya göre Gigafactory’deki bilgisayar ağlarına kötü amaçlı yazılımı sızdırması halinde çalışana 1 milyon dolar ödeyecekti. Kriuchkov ve yardımcılarının Tesla ağlarından veri çalmayı planladığı ve ardından Tesla’nın fidye ödememesi durumunda çalınan bu bilgileri halka açıklamakla tehdit edeceği iddia edildi.

FBI ajanları operasyon sırasında Kriuchkov’un ve yardımcılarının öncülük ettiği grubun yapmış olduğu önceki siber saldırılar hakkında bilgi edindiler. Grubun önceki saldırılarda hangi şirketlere siber saldırı yapıldığını doğrulamadılar fakat temmuz ayında CWT Group’a buna benzer bir fidye yazılım saldırısı düzenlenmişti ve şirket 4,5 milyon dolar fidye ödemek durumunda kalmıştı. Tesla çalışanı hızlı hareket etmeseydi ya da şirketi bilgilendirmeyi düşünmeseydi Tesla’da benzer bir durumda olabilirdi.

Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketi Carnival ve Garmin’de bu ay başında fidye saldırısına uğradıklarını açıklamıştı. Travelex geçtiğimiz günlerde bir fidye yazılımı saldırısını çözmek için 2,3 milyon dolar ödedi. Atlanta, Baltimore ve New Orleans gibi birçok şehir benzer siber suçlardan etkilendi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu